Док Велика Британија због пораста броја новозаражених вирусом корона одлаже даље ублажавање мера за месец дана, а са скоком заражених суочава се и Русија, Француска је изашла на „зелену грану“ са мање од 2.500 нових случајева дневно.
Иако број заражених опада и у Србији, питање је – треба ли се плашити повратка „експлозије“ вируса на јесен?
Епидемиолог Радмило Петровић каже да у Великој Британији, чија је Влада пријавила 11.007 новозаражених, што је највећи дневни број од 19. фебруара, превладава нови индијски, делта сој вируса који је нешто заразнији од претходних сојева и подсећа да је вакцинација и даље основна мера у заштити од ширења епидемије.
Он напомиње да је тачно да у Европи генерално, а нарочито у Србији опада број оболелих, али како каже, постоји нешто што је ипак забрињавајуће и указује да још није дошао тренутак за опуштање.
– Код нас све полако иде на боље, међутим тај број опада и у суседним земљама које имају неколико пута мањи обухват вакцинације и мањи проценат вакцинисаних него ми. То значи да свеобухватна вакцинација у Србији није једини фактор који утиче на пад броја новооболелих, па то што на пад броја заражених у Европи и код нас очигледно делује још нешто осим вакцинације, а што је за сада непознато, јесте нешто што ме мучи и забрињава – каже Петровић.
Ипак, како додаје, са вакцинацијом треба наставити, нарочито популације млађе од 30, односно 25 година.
– Ако код нас дође тај индијски сој вируса он ће преко лета да тавори, да буде невидљив код тинејџера и деце школског узраста која ће се асимптомно заражавати и даље преносити ланац инфекције од једног до другог. Они ће, дакле, одржавати, „чувати“ вирус до јесени, а када дође хладније време, грејна сезона и када се ђаци скупе у учионицама, а студенти у факултетским салама, онда ће највероватније кренути нови талас и повећање броја оболелих. Наравно, надамо се да ће тај талас бити далеко мањи од претходних – наводи Петровић.
Маске и дистанца у затвореном простору
Епидемиолог каже да га чуди да је у Србији дозвољена толика слобода у затвореном простору и истиче да је затворени простор и даље главни медиј где се вирус преноси.
– На отвореном простору такорећи ништа не може да се пренесе, јер је температура висока, влажност мала, а вирус разређен. Али, мислим да мере у затвореном простору треба да буду много ригорозније, дакле мањи број људи, обавезно са маскама и физичком дистанцом и на ограничен број сати – оцењује Петровић.
Према његовим речима, број оболелих који дневно евидентирамо у Србији треба помножити са пет, тим пре јер је број асимптоматских случајева све већи.
– Пет пута више имамо оних који су заражени, пет пута више имамо оних који „сеју“ вирус, а он захвата ове који нису имуни, нису вакцинисани. Зато верујем да су ригорозније мере и даље неопходне како нам се не би поновила ситуација из 2020. године – указује Радмило Петровић.
Британски премијер Борис Џонсон одложио је даље ублажавање мера до 19. јула, а научници сматрају да је нови делта сој вируса, који представља 95 одсто свих нових случајева заразе у Великој Британији, између 40 и 80 одсто заразнији од претходног доминантног соја.
Извор: Курир.рс/rs.sputniknews.com