Смрт госпође Јелисавете Василић ме изненадила. Јесте имала 81 годину, али дан раније сам је видео на телевизији, и била је пуна идеја, оптимизма, планова, акција… И помињала је причу о корупцији са тим великим капиталним пројектима, помињала је Рио Тинто, и делимично Београд на води. Онда сам увече ухватио неколико реченица председника који се обрушио на њу, називајући заправо њу коруптивном личношћу, а не теме које је она отворила, изјавио је политиколог Цвијетин Миливојевић, гостујући у емисији Реч продукције Хелмкаст.
– Она је преминула у уторак, а већ у четвртак министарка надлежна за ресор звани Рио Тинто била је на некој показној, маневарско-тактичкој вежби у Шапцу где је указивала грађанима да то заправо није Рио Тинто, него Елдорадо, и да грађани Подриња и Мачве треба да буду пресрећни што ће им неко бушити земљу и рушити куће – казао је Миливојевић.
Он је подсетио да је Савет за борбу против корупције био једнако критичан и према владама које су претходиле Вучићевим владама, како је рекао.
– На крају крајева, прича о 24 спорне приватизације која је завршила као налог ЕУ да се реши, потекла је из Савета који је некада водила Верица Бараћ. Савет је тада имао беспоштедне критике против тадашњих лидера власти, између осталог и Ђиласа и људи који су били персонификација Демократске странке. То је Вучић очигледно заборавио, и он би да има Савет који би да га хвали, милује и говори „Браво мајсторе, то је одлично“. Видите како су они осетљиви на критике Фискалног савета, господина Павла Петровића и његових стручњака. Свака његова добронамерна критика се на нож дочека, одмах медији одани Вучићу почну да их развлаче, колике су им плате, шта то они раде, за кога раде и слично – наводи политиколог.
Упитан да ли, у случају да пројекат Рио Тинта заживи, отровне материје које би се изливале из Јадра у Дрину, па потом у Саву, Дунав и коначно у Црно море, доводе у опасност и друге земље, одговорио је потврдно.
– Јадар се улива у Дрину, а Дрина је већ међународна река, она тече између Србије и Бих. Дунав након Србије тече кроз две земље Европске уније, а потом се улива у Црно море. Према томе, то је међународни проблем. Па сад да ли ћемо правити референдум у селу где се руши највише кућа, или у месној заједници, или у општини Лозница, или целом Подрињу, или целој Србији, или на међународном нивоу – запитао се он.
Миливојевић закључује да Вучић неће да организује референдум тамо где би га могао заболети.
– Грађани су заборавили да је 2013. године обећао референдум о Бриселском споразуму, када је противуставно натерао Ивицу Дачића као формалног премијера да парафира тај споразум. И прва изјава Вучића била је да ће организовати референдум да ли грађани прихватају или не прихватају Бриселски споразум. И шта би од тога? Не би ништа – подсетио је Миливојевић.
Он је рекао да су изнео и образложио зашто су прошлогодишњи избори били противуставни, рекавши да је Скупштина „октроисана“, односно, како је објаснио, поклоњена грађанима Србије од председника Вучића.
Говорећи о Сребреници, рекао је да је бројка од 8.000 убијених Сребреничана „задата прича“.
– Међународна заједница је одлучила да направи неку врсту новог музеја холокауста, и она је дозволила инжењеринг бројки. Више критеријум није да је жртва убијена од српских снага у периоду након уласка српских снага у Сребреницу. Не. Било где да је бошњачка жртва погинула на територијих БиХ, посмртни остаци могу бити сахрањени ту. И то вам је најбољи пример Емира Суљагића, директора тог центра, чији је отац погинуо у борбама са српским снагама 1992. године, дакле три године раније. Он је такође сахрањен као жртва такозваног геноцида у Сребреници – поентирао је Миливојевић, додавши да је небројено таквих случајева.
– Видели сте у Резолуцији Црне Горе, мора да буде бројка од најмање 8.000, тако је задата прича. Ако нема, напуните да има. И данас се сахрањују тамо на том гробљу. А то би заправо требало да буде неко светилиште, место покајања за Бошњаке и Србе и Хрвате, а не никако фабрика за производњу нове мржње – казао је он.
У емисији ћете сазнати како је Београд на води стављен ван закона, како избори за месне заједнице никад раније нису били страначког карактера, за шта је то Ана Брнабић експерт, какве почетничке грешке Вучић прави у преговорима са Приштином, као и шта је то и од кога наређено председнику Вучићу.
Извор: helmcast