И поред ангажовања француског председника Емануела Макрона и његове нове тезе о иновативном решењу формуле за Kосово, јасан став је након тога изнео руски председник Владимир Путин који је поновио да је права адреса за решавање тог питања Савет безбедности и Резолуција 1244, каже публициста Синиша Љепојевић.
Макрон за иновацију, Путин за СБ УН
Француска је, подсећа наш саговорник, прва европска земља која је признала независно Kосово те је мало вероватно да је након две деценије променила основни став.
Љепојевић каже да му се чини да је то саопштење о иновативном решењу заправо медијска формула којим се показује да се за решењем и даље трага.
Ипак, утисак нашег саговорника је да то није главни циљ посете председника Србије Паризу, већ да су економске теме преовладале као што су нови кредити и учешће француских компанија у будућој изградњи метроа у Београду.
„Француска не жели да јавност више зна о томе да држава даје кредите другим земљама, јер је и она сама у веома тешкој финансијској ситуацији и врши снажан притисак на целу ЕУ да се успостави стални фонд да јој се помогне. Због тога мислим да је прича о иновативном решењу за KиМ више у функцији Макрона него политичког врха Србије, јер он користећи кризу ЕУ и вакуум власти у Немачкој настоји да себе представи као лидера Европске уније, а како је Kосово један од отворених проблема онда и он мора да се позиционира у том делу“, рекао је Љепојевић у емисији радио Спутњика „Од четвртка до четвртка“.
Иновативно решење нема перспективу
Да иновативно решење нема неку дуготрајну перспективу, Љепојевић види и у потезу који је уследио након сусрета председника Србије и Француске. Наиме, Вучић се само након два дана после посете Паризу чуо са руским председником. Владимир Путин је поновио стари став да је база Савет безбедности и Резолуција 1244, при чему није спомињао никакво иновативно решење.
Kосово је, међутим, према Љепојевићевом мишљењу, проблем који мучи ЕУ, а Макрон користи прилику да пеузме лидерску функцију у Европи с обзиром на то да Немачку на јесен чекају избори.
„Поред тога, Макрон настоји да се понуди као портпарол америчке политике и главни партнер нове вашингтонске администрације. Али, поставља се питање шта ће да буде од те његове амбиције? Ја баш нисам сигуран“, нагласио је наш саговорник.
Америка препушта Европи косовски проблем
На питање, да ли би нова америчка администрација била спремна да подржи Макронов план за Kосово, Љепојевић каже да је уверен да ће Бела кућа оперативно, дневно препустити цео овај простор ЕУ и да ће бити само неки контролор.
„Препустиће контролу својим европским партнерима или, искрено речено, европским подизвођачима радова, а не креаторима. Забрињава међутим то што се уопште не уважава реалност која је настала у минулих десет година, а то је пре свега једно политичко и економско урушавање Kосова као концепта независне државе. Албанци на Kосову покушавају да се задрже у жижи јавности тако што поново оживљавају идеју велике Албаније, али је реалност таква да је њихова политичка сцена потпуно разбијена, економија не постоји, а народ одлази“, каже Синиша Љепојевић.
Русија се, са друге стране, додаје он, увек залагала за поштовање процедуре ма где криза у свету била, сматрају да се једино придржавањем минимума норми може сачувати светска безбедност и отворити могуц́ност решавања проблема.
Нема столице за Kосово
Међутим, медијски се, према мишљењу нашег саговорника, пласира идеја о столици Kосова у Уједињеним нацијама али се заборавља да постоји Резолуција 1244 која је трајна и која би морала прво да буде укинута одлуком СБ УН да би дошла нова и озваничила то решење.
„Не постоји могућност да Kосово постане чланица Савета безбедности, јер осим Русије и Kине као сталних чланица има и оних других које су против таквог предлога. То је поред иновативног решења заправо још једна манипулација куповине времена“, рекао је Љепојевић.
Извор: rs.sputniknews.com