Епидемиолог Бранислав Тиодоровић каже за РТС да је епидемијска ситуација у целој земљи неповољна, а у појединим градовима и ванредна. Истиче да постоје две опције када је реч о пооштравању мера
Бранислав Тиодоровић је, говорећи за Дневник РТС-а уочи почетка седнице Кризног штаба, рекао да је епидемијска ситуација ванредна у Београду, Новом Саду, Ариљу, Краљеву.
Врло је јасно, истиче, да опет имамо ситуацију која подсећа на неке претходне две када смо после мирних периода имали тенденцију раста број оболелих и позитивних.
Каже да ће Кризни штаб морати да разговара о пооштравању мера, за шта постоје две опције.
Прва је, наводи епидемиолог, да се донесу мере које се односе на целу државу јер се ове и следеће недеље очекује пораст броја заражених.
Друга је да се у појединим локалним самоуправама донесу посебне мере и постави питање односа локалне самоуправе према овој ситуацији, додаје Тиодоровић.
У сваком случају, напомиње, биће неопходна додатна контрола поштовања мера.
„Ми смо у продуженом трећем таласу“
Члан Кризног штаба додаје да ће се анализирати да ли током викенда долази до ширења заразе.
„Можда у том делу озбиљније скраћење радног времена, а током радне недеље је питање да ли се постиже ефекат, да ли се из кафића и ресторана иде негде“, додаје епидемиолог.
Тиодоровић додаје да нисмо пред четвртим таласом, већ у продуженом трећем таласу, који се, каже, одвијао и после Нове године и Божића.
Најважније је, напомиње, да се поново апелује на појединачну али и колективну одговорност.
Ковид болнице у Батајници и Крушевцу су под притиском, а Тиодоровић додаје да се то преноси и на клиничке центре и болнице.
Када је реч о потпуном преласку на онлајн наставу, члан Кирзног штаба каже да ће о томе бити прецизније речено када се постигне потпуни увид у стање у средњим школама и вишим разредима основних школа.
Говорећи о вакцинацији, Тиодоровић наводи да Србија има изузетан положај у Европи и свету, што треба да се одржи.
„Ако бисмо успели за месец до два да обухватимо што већи број вакцинисаних, и уз природан имунитет, можда да дођемо на колективни имунитет у 60-70 одсто, то би нас довело да до краја пролећа уђемо и мирнији период и током лета да размишљамо о другим стварима“, наводи члан Кризног штаба.
Извор: РТС