Вирусолог др Нада Куљић Капулица за Објектив објашњава зашто су старији суграђани највише на удару нових сојева вируса
Читав свет забринут је због појаве нових сојева коронавируса који додатно мутирају, а стручњаци упозоравају да они највише погађају најстарије суграђане и хроничне болеснике. Бивша начелница Института за микробиологију и вирусологију на ВМА проф. др Нада Куљић Капулица у разговору за Објектив наводи да постоји могућност да особе које имају 70 и више година, али они који већ имају одређене здравствене проблеме, неће осетити право дејство цепива против ковида-19.
– Нема сумње да је већина вакцина код старијих људи мање ефикасна зато што је имуни систем код њих више ослабљен. Врло често када се праве цепива, на пример за грип, ради се и преправка како би се поспешио јачи имунитет код старијих. Некада је то потребно, а некада и није – објашњава др Куљић Капулица.
ПОСТОЈИ ХИЉАДУ СОЈЕВА, ТРИ СУ НАЈДОМИНАНТНИЈА
Говорећи о новим сојевима коронавируса који забрињавају како лекаре, тако и читаво становништво, наша саговорница истиче да нема разлога за бригу.
– Тренутно доминирају британски или Кент, затим јужноафрички и варијанта из Бразила. Они би могли да буду заразнији и лакши за ширење. Међутим, нема доказа да било који од њих изазива теже облике болести код већине људи који се заразе. Као и код првобитне верзије, ризик је највећи код људи који су старији или имају изражена хронична здравствена стања – каже вирусолог.
Наша саговорница објашњава да није неочекивано да се појаве нове варијанте јер сви вируси мутирају, шире се и напредују.
– Већина тих разлика је безначајна. Неке чак могу да буду штетне по опстанак самог вируса, али неке могу да га учине заразнијим или опаснијим, а то је оно што може да изненади – објашњава вирусолог.
ВАКЦИНА МОЖЕ ДА СЕ ДОРАДИ
Др Куљић Капулица каже да је вакцина успела да победи болести 80-их година, између осталог и вариолу веру, а у додиру са новим сојевима лако може да се доради.
– Вакцина је суверено средство у борби против вирусних инфекција, и то не може нико да побије. У будућности се може очекивати појава нових сојева, посебно оних које се тичу дела вируса који се везује за организам. Онда се може десити да вакцина не буде ефикасна или да буде мање ефикасна. Међутим, иста се може дорадити без проблема. Сви треба да се вакцинишу и да добију и другу дозу – наводи наша саговорница.
ГРИП И КОРОНА НИСУ ИСТО
Према речима др Куљић Капулице, коронавирус не сме да се упоређује са грипом јер, како каже, становништво је увек било у контакту са њим и тако већ створило одређену дозу антитела.
– Ми сада имамо нови вирус који је ушао у невину популацију која није имала одбрану, требало је да се створи, и то радимо доступним вакцинама. Потребно је да око 70-80 одсто особа има антитела како би се стекао колективни имунитет да би се популација одбранила – закључује наша саговорница.
Иначе, истраживања показују да “Фајзерова” вакцина не штити у великој мери од јужноафричког соја. Подаци тима за вакцину Оксфорда – “Астразенеке” указују на то да она штити против нове британске варијанте док пружа мању заштиту против јужноафричке варијанте.
Извор: Објектив.рс