Србија

ОВЕ НУСПОЈАВЕ СУ НАЈЧЕШЋЕ: Грађани Србије пријавили 62 нежељене реакције, након вакцинације

Фото: Pixabay.com

Агенција за медицинска средства и лекове (АЛИМС) је до сада у Србији забележила 62 нежељене реакције после вакцинације грађана, а како је данас рекла чланица Кризног штаба за борбу против корона вируса др Дарија Кисић Тепавчевић, до сада су регистроване свега три, по дефиницији, теже нежељене реакције.

Павле Зелић из Агенције истиче за РТС да то није разлог за забринутост и да су све те реакције очекиване. Највише је локалних, на месту убода. Истакао је да су српски експерти компетентни да на најбољи начин провере вакцине.

Др Кисић је истакла и да је према последњем пресеку, 415.000 грађана Србије до сада вакцинисано против ковида, и оценила да је код нас присутна изузетна заинтересованост грађана за вакцинацију.

Она је додала да смо до сада имали свега три нежељене реакције на 415.000 вакцинисаних, што је нешто око 0,7 на 100.000.

– Говорим о нежељеним реакцијама које су, наглашавам, по дефиницији теже и захтевају хоспитализацију. Радило се о по једном хематому, лимфаденитису и блажем облику алергијске реакције – рекла је др Кисић Тепавчевић и додала да су они врло брзо пуштени кући.

Одлични резултати вакцинације

Павле Зелић је, гостујући у Јутарњем дневнику, рекао да су досадашњи резултати вакцинације у Србији одлични и да ће нам то помоћи да се преокрену страшне бројке заражених, хоспитализованих и преминулих од ковида.

Како каже, ситуација у региону је алармантна и српска Агенција је на вези са колегама из региона и пружиће им подршку, као и претходних година.

На питање о нежељним реакцијама, Павле Зелић је рекао да су до сада забележене 62.

Како истиче тај број не звучи страшно, али показује да Агенција пажљиво прати шта се дешава. Од тог броја, 35 реакција је на „Фајзерову“ вакцину, 26 на „Синофармову“ и једна на „Спутњк в“.

Бол, оток, црвенило и ништа што брине

Додаје да је реч углавном о локалним реакцијама на месту примене, као што су бол, оток или црвенило, а све то је очекивано.

Зелић је рекао да су биле присутне и системске реакције, најчешће је то била повишена телесна температура која је трајала највише три дана, малаксалост, замор и главобоља. Према Зелићевим речима, то није ништа што би требало да нас забрине.

Свака серија вакцина пролази контролу

Данас је у Србију стигло и нових 40.000 доза руске вакцине „Спутњик В“. Зелић је рекао да је кључна улога Агенције да се изда увозна дозвола, односно сертификат, и да су спремни.

Поручио је да ће свака серија вакцина која стигне у Србију проћи контролу квалитета и да су српски експерти компетентни да ураде све што је непходно да пацијенти буду уверени да су вакцине на најбољи начин проверене.

Вакцина и деца

На питање о примени вакцине код деце, Зелић је река да је важно напоменути да оне нису испитане на дечијој популацији, што не значи да оне нису безбедне за децу, само се захтева одређено време.

Наводи и да се очекују резултати студија за примену код деце „Синофармове“ вакцине.

Према његовим речима, информације се допуњавају из дана у дан, и шире се опсези у којима може да се примени вакцина.

Сваком пацијенту се мора приступити индивидуално

Такође, Зелић је објаснио да Агенција издаје упутства и да здравствени радници морају да буду информисани.

Када је реч о алергијама и преосетљивости на одређене састојке вакцине, Зелић каже да то јесте разлог за забринутост, односно да то значи да се таквим пацијентима приступа са пажњом. Међутим, напомиње да то не значи да су такви пацијенти контраиндиковани за вакцину, него да морају да се испрате.

Додаје да је потребно обратити пажњу на комплексне алергијске реакције.

Када је реч о хроничним стањима, Зелић је рекао да је акутно погоршање болести ситуација у којој мора да се сачека са вакцином, као и да је не могу примити они код којих је актуелна сама болест ковид 19.

Павле Зелић наводи да се сваком пацијенту мора приступити индивидуално и да он мора да каже шта су његова обољења.

На питање да ли би руске и кинеске вакцине могле да се пробију на тржиште ЕУ, Зелић је рекао да је „Спутњик В“ одобрен у Мађарској на шест месеци и да се подноси захтев и на централизованом нивоу за ЕУ.

Како додаје, пошто су прошли ригорозну контролу српске агенције, може се очекивати да ће успети и на другим територијама.

Извор: РТС

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ