Трећа фаза је резервисана за запослене у образовним установама, есенцијално особље ван медицинског и образовног сектора
Вакцинација против короне у Србији планирана је у три фазе, по приоритетним групама, и то тако да у првој фази буде вакцинисано 10 одсто популације, у другој још десет, а у трећој 30, јер ако би половина становништа била имунизована, стоји у препорукама за вакцинацију против ковид 19 обољења, које је израдио Стручни комитет за имунизацију Министарства здравља.
У првој фази треба да буду вакцинисани запослени у здравственим установама, са највишим ризиком од настајања или преношења инфекције (до 3 одство популације), запослени у домовима за стара лица и другим установама социјалне заштите и старије узрасне групе.
Друга фаза је планирана за особе са комобидитетима који не спадају у старије узрасне групе и за запослене у одрађеним установама од значаја за функционисање друштва.
Просветари
Трећа фаза је резервисана за запослене у образовним установама, есенцијално особље ван медицинског и образовног сектора, запослене у лабораторијама са високим ризиком од инфекције и особе одређеног социјалног статуса. Сведоци смо да вакцинација није кренула од здравствених радника, како је овим документом препоручено, већ од корисника старачких домова. У документу је и назначено да код старије узрасне групе Стручни комитет препоручује да се смањење оболевања д тешких форми болести и умирања постигне имунизацијом становништа у највећем ризику.
Србија, као члан иницијативе за вакцинацију Ковакс, има обавезу да одреди приоритетне групе, стоји у документу у коме се наводи да је општи циљ „вакцинација најмање 20 одсто популације Србије током 2020/21. године“
Дефинисање приоритета
У свим фазама у којима се поред других критеријума за дефинисање приоритета (нпр. старост) укључује и присуство коморбидитета (хроничне болести које представљају посебно висок ризик од настанка тешке болести ковид-19 и смртног исхода), у обзир се узимају следеће групе болести:
1. малигна обољења
2. хронична обољења срца и крвних судова
3. хронична бубрежна обољења и дијализа
4. дијабетес (тип 1) – особе на инсулинској терапији , све особе са дијабетезом и великом глукозном варијабилношћу, коефицијент варијације 36%
5. хронична обољена јетре
6. хронична обољења плућа
7. стања имуносупресије, укључујући и трансплантацију органа
8. неуролошка обољења, укључујући и центроваскуларна обољења
9. гојазност (БМИ > од 40кг по метру квадратном)
10. резистентна хипертензија са вредностима крвног притиска > 140/90 мм Хг упркос трострукој комбинацији хипертензива
Извор: Еспресо.рс/Курир.рс