Епидемиолог и члан Кризног штаба др Предраг Кон био је гост емисије „Пулс Србије“ на Курир телевизији.
Др Кон, после јутрошњег састанка Кризног штаба, говорио је о епидемиолошким мерама, вакцинама, кућним тестовима, маскама за децу и другим актуелним темама.
„Ове мере су прилично рестриктивне, кривуља из дана у дан иде ниже, али иде споро. Рецимо у Београду никако да падне испод 1.200 што сам очекивао до краја ове недеље“, рекао је на почетку др Кон.
„Још увек чекамо да падне број пацијената на интензивној нези, поготово на респираторима“.
„Када притисак на болнице почне да попушта, осетићемо се сигурније. Тада има смисла причати о попуштањима. Попуштање мера не може тек тако да дође на ред“.
„Активност вируса је највећа у овом периоду, што се дешава у целој Европи, па ипак вирус показује да има сезонски карактер, али ће закључака бити тек касније“.
„Колико ми је познато, деца испод седам година на граници нису морала да имају ПЦР тест, али то ће дефинисати Уредба“.
„Деца нису озбиљни преносиоци, а да ли деца старија од четири године морају да носе маске, тек ће се правно дефинисати“.
„Држава не би издржала када би увезла још заражених, у светлу тога треба гледати на мере за оне који улазе у Србију“.
„Зна се да је велики број оних који улазе у Србију само у транзиту“.
„Добро смо претресли ситуацију и проценили смо да 15 одсто неће поштовати препоруке о узајамном посећивању“.
„Треба славити славу, нарочито сада, да светац заштити дом, али у том слављу је важно да се више мисли на чланове породице ако нису ту. Важно је и прихватити реалност“.
„Очекујем да ће неки позвани на славу одбијати позиве и да ће се домаћини извињавати што не зову госте“.
„Очекујем да ће се 85 одсто домаћина слава адекватно понашати“.
„Позитиван антигенски тест је потпуно сигуран, али негативан није. Зато ко има симптоме, мора да уради ПЦР тест, који се узима као златни стандард“.
„Очигледно је дошло до грешке. Или тестови није требало да дођу у апотеке или јасно да се нагласи да се не продају појединцима. Најбитније је да ако је неко узео, да оде у приватну установу, јер човек не може сам да извади брис. Није то нека мудрост, али мора да уради стручно лице“.
„Није често, али људи могу да се повреде ако сами ваде брис. Друго, могу да добију погрешан резултат“.
„Очекујем да вакцинација крене кад има смисла. Са овом количином о томе не можемо озбиљно говорити. Приоритизација је веома озбиљан посао, „Батут“ је већ изашао с предлогом. Овај број вакцина који ће сад ући је 0,1 одсто који треба да дође у земљу. Тек после лета очекујем количине за масовну вакцинацију“.
Извор: Курир.рс