На следећој седници медицинског Кризног штаба главна тема могла би да буде повратак наших грађана из иностранства за предстојеће празнике.
Да ли ће се затворити границе? И да ли се размишља о таквим или неким сродним мерама? Како Кризни штаб ни Министарство здравља још нису донели препоруке у вези с овом темом, како ствари сада стоје, наши грађани ће моћи нормално, уз пријаву, да уђу у Србију и празнике проведу уз породицу.
Ипак, јуче је епидемиолог и члан Кризног штаба Бранислав Тиодоровић рекао да се о тој теми интензивно размишља. Он је истакао да ће се у наредна два-три дана знати да ли ће бити увођења посебних мера надзора и контроле на граничним прелазима пред новогодишње и божићне празнике.
Тиодоровић је, после седнице Кризног штаба, рекао новинарима да ће се о томе разговарати наредних дана, да се види из којих земаља највише долази наших грађана током празника.
„У наредна два-три дана имаћемо одговор да ли ћемо уводити посебне мере надзора, контроле“, рекао је Тиодоровић.
„Требало би увести мере, а то је обавезан негативан ПЦР тест, односно антиген Игг позитиван што значи да је неко прелезао корону и да има имунитет. То се прилично ради у Европи и требало би и ми да уведемо. Таква је ситуација, нема нам друге, да ће током свих ових празника бити свега, људи хоће и даље да путују, могуће је и да ће наши људи доћи за празнике. Што се тиче странаца ту морамо да појачамо мере, то сигурно, с тим што ја бих то увео и за наше људе који раде у иностранству а који ће долазити у Србију“, казао је епидемиолог.
Он каже да је здравствени надзор још увек на снази.
„Сви они који долазе наши људи који долазе из Босне, Македоније, Црне Горе, Хрватске они би требало да на граници добију упутство, па чак и ако га не добију ако се врате однекуд морали би да попуне тај образац и на основу попуњавања тог упитника онда се утврђује да ли је неко суспектан и да ли треба да се јави у ковид амбуланту“, истакао је он.
Са њим се сложио и епидемиолог Предраг Кон који је рекао да се до сада о тим мерама није разговарало, али да би свакако требало разрадити систем у наредном периоду.
„Ако нисте заборавили, ми смо имали систем надзора пчетком септмбра за доласке наших људи из земаља погођених ковидом. Тако нешто ће сигурно бити у оптицају. Друга опција која би се могла разматрати је да се наши људи тестирају при уласку у земљу. Ипак, та опција мора добро да се размотри. Не може се мера донети тек тако. Морамо све да испланирамо, нарочито ако нам одједном дође 100.000 људи“, казао је Кон.
Да је ПЦР тест једна од опција, потврдила је раније и директорка „Батута“ др Верица Јовановић.
Она каже да је још рано да се разматра увођење нових мера на границама Србије уочи новогодишњих празника.
„Сувише је далеко Нова година да би се процењивала епидемиолошка ситуација и мере које би могле бити донете у том тренутку. Оно што је сигурно, наши грађани ће моћи да уђу у земљу, као што је до сада и био случај“, напомиње др Јовановић.
Она је тада напоменула да би евентуална мера за улазак у Србију могао да буде обавезан негативан ПЦР тест, али да се о томе још није разговарало.
„Ми и даље имамо меру здравственог надзора за путнике који улазе у земљу и сигурно је да ће то морати да остане и у наредном периоду. Дакле, сви морају да се региструју на улазу у земљу, одакле се упућују ка ковид амбулантама и прати се њихово здравствено стање 14 дана, колико је прописано“, каже др Јовановић.
Наши људи по правилу највише долазе дан пред католички Божић и око Нове године, а како су наши епидемиолози навели грип обично наступа после Светог Николе, па је утолико и ризик од разбуктавања заразе утолико двоструко већи.
Извор: (Еспресо.рс/Мондо)