Стручњаци кажу да су маске добра заштита јер стварају јаку баријеру од ширења вируса капљичним путем, а управо су те капљице одговорне за пренос вируса.
Ако особа у вашој близини удахне те капљице или оне некако доспеју у његова уста или нос, могуће је да ће се заразити. Ако особа дотакне маску на којој се налази вирус, такође може бити изложена инфекцији.
Откад су маске обавезне, сигурно се и вама често догађа да дођете пред продавницу и схватите да маску нисте понели са собом. Исто се тако вероватно питате: Када ћу смети да престанем да носим маску?
Многи стручњаци ће рећи: Не у догледно време, преноси Б92.
До сада дакле сви знамо да је маска одлично заштитно средство које спречава отпуштање вируса у околину где други људи могу да га удахну. Маска нуди и одређену заштиту од удисања вируса од друге особе. Укратко, ношењем маски ћете спречити ширење заразе.
С обзиром на то, лако је закључити да ћемо престати да носимо маске у тренутку када будемо сигурни да не можемо пренети вирус. Па у теорији постоји неколико сценарија када ћемо бити у могућности да путујемо по свету без маски. То ће се десити када
- буде постојао доказ да је вакцина доступна и користи се у толикој мери да се драстично смањио број заражених или
- остваримо „имунитет крда“ на коронавирус или
- сви постанемо имуни на вирус.
Проблем је у томе што не знамо када ће нешто од овога да се догоди и хоће ли. Неки стручњаци сматрају да ће вирус бити заразан и међу нама идућих пет година.
Тај модел показује да ће број особа оболелих од ковида 19 и даље расти и опадати чак и кад се развије вакцина. Податак указује да ћемо морати да наставимо да носимо маске како бисмо спречили велики број новооболелих.
Важно је зато маске одржавати чистима и дезинфикованим све време, иначе нема смисла носити их… Ево како најбоље да то урадите, било да се ради о оној платненој или хируршкој.
Извор: rs.sputniknews.com