„Размишља се озбиљно о ношењу маске на отвореном и поготово у пешачким зонама. Друго се размишља о мерама за ноћне клубове и кафиће – објаснио је државни секретар у министарству здравља Мирсад Ђерлек на конференцији за медији.
Чак 942 здравствених радника је позитивно, 49 хоспитализовано од њих – казао је он.
Нове мере ускоро
Он је објаснио говорећи о мерама да је требало раније да спроводимо мере у пракси.
– Данас је ступио нови закон на снагу и то је једна у низу мера како ћемо контролисати ситуацију – истакао је он и додао да је основни циљ овог закона контрола спорвођења донетих мера.
Државни секретар је рекао да 95 одсто грађана који поштују мере.
– У овом тренутку је разговарано и анализира се. Морамо наћи баланс између заштите становништва и економије и разговарало се о начину и моделу поштовања мера – навео је он.
Млади на респиратору за пола сата
– Не важи више правило да ковид само погађа старије људе, имали смо случајеве да млади људи за пола сата од лаке заврше као тешки случај и на респиратору. На жалост, на крају изгубе живот – казао је Ђерлек.
Он је објаснио да су раније доношене брже мере, али да су сада сви искуснији.
– У овом тренутку желимо да избалансирамо да се бавимо и ковид и нон ковид пацијентима. Не кочи доношење мера ништа, једноставно се тражи најбоље решење како – навео је он.
Ђерлак је рекао да постоје илегалне журке и ноћни клубови.
Подсећамо, у последња 24 сата у Србији је на корона вирус тестирано 14.116 особа, њих 3.499 било је позитивно, док је, нажалост, преминуло 17 лица.
Према последњим подацима Министарства здравља и Института „Батут“, на респираторима у болницама широм земље се налази 158 пацијента.
Конференција за мендије долази дан након што је заседао Кризни штаб где се расправљало о новим мерама које би требало да буду донете.
Како је навео епидемиолог Предраг Кон они су Влади предложили неколико мера на разматрање.
– Основно је да се све мере које су до сад донете поштују. Друго што смо предложили је да маске буду обавезне у затвореном простору, али и на отвореном простору посебно у пешачки зонама. Ми смо предложили да објекти у којима долази до заражавања, а то су првенствено ноћни клубови не раде после 18 сати. Првенствено се мисли на ноћне клубове. То је орочена мера на две недеље. Орочена мера би подразумевала да се сагледа ефекат њен ефекат након две недеље – казао је раније данас Кон.
Извор: Блиц