Амерички државни секретар Мајк Помпео, тврди The Times, за време скоре званичне посете Грчкој размотриће могућност премештања „кључне војне имовине“, укључујући и нуклеарно оружје, из ваздухопловне базе Инџирлик у Турској на острво Крит
Исти лист наводи да ће се та промена десити „у оквиру нове политике Вашингтона усмерене на повећање војног присуства САД у источном Медитерану.
Наводи такође: да је посета Помпеа Грчкој „знак да је стрпљење Вашингтона поводом понашања турског председника Реџепа Ердогана при крају“.
The Times подсећа да је Ердоган однедавно почео да себи дозвољава и „антизападну реторику“, а и да је – што му је још већи грех – прошле године купио руске системе ПВО С-400.
Грчки војни стручњак Атанасиос Другос тврди да још није јасно да ли ће Вашингтон моћи да пребаци сву своју имовину из ваздухопловне базе Инџирлик, укључујући и нуклеарно оружје. Још је додао:
– Сама чињеница да ће Помпео доћи у Грчку да појача поруку да Сједињене Државе активно траже алтернативне опције (Инџирлику) представља главобољу за Ердогана.
Авио-база Инџирлик направљена је усред Хладног рата у близини турско-сиријске границе и већ дуго игра кључну улогу у реализацији америчких интереса на Блиском Истоку.
Коалиција коју предводи Вашингтон користи је за ваздушне нападе на циљеве у Ираку и Сирији.
Шеф поткомитета америчког Сената за европска питања Рон Џонсон изјавио је да САД као алтернативну локацију разматрају поморску базу у заливу Соуда на северозападу Крита, коју ће Помпео посетити.
Америчка поморска база у заливу Соуда преузеће много озбиљнију и стратешки важнију улогу.
Према The Times, Помпео ће такође посетити Солун. Ради потписивања споразума са енергетских компанија које намеравају да развијају инфраструктурне пројекте на Балкану.
Израелски институт за стратегију и безбедност, такође, упозорава да ће политика коју Турска води последњих месеци на Балкану и Блиском истоку приморати Сједињене Државе да повуку нуклеарне бомбе Б-61 из турске базе Инџирлик.
Израелски извештај такође предвиђа озбиљну политичку кризу у Турској, која ће се десити због супротности јавности и турског руководства, које је до сада посматрано као „алтер его“ Муслиманске браће.
Јерусалимски институт у свом извештају предвиђа озбиљан отпор против Ердогана, који ће бити изражен у савезу Курда и Гулениста.
У последњих неколико месеци Турска покушава да интервенише као спољна сила у различитим регионима, око себе и око Израела, укључујући Сирију, Азербејџан и Јерменију, Либију, и на крају, али не најмање важно, гасно-територијални спор са Грцима.
Извор: Факти/Информер