Трампова администрација наложила је свом дипломатском кору да редукује контакте са Светском здравственом организацијом (СЗО).
Док председник Трамп руши мостове између САД и СЗО, део администрације настоји да сачува амерички утицај у СЗО промовисањем дугорочних реформи и давањем овлашћења појединим америчким дипломатама да наставе с радом на програмима СЗО против дечије парализе, ХИВ и других инфективних болести, наводи се у анализи угледног вашингтонски магазина Форин полиси.
Међутим, најновије инструкције – да се пресеку витални дипломатски контакти и сарадња са СЗО стигле су из Стејт департмента, иако САД не намеравају да иступе из чланства у СЗО до средине 2021. године.
Овако контрадикторно поступање Вашингтона указује да Трамп с једне стране жели да укаже на огромне изазове с којима се америчка администрација суочила током пандемије и жели да казни СЗО јер не прихвата да се Кина прогласи кривцем за ширење корона вируса у свету.
С друге стране, очигледно да се Бела кућа, невољно, ослања и даље на СЗО као предводника у глобалној битки против бројних смртоносних обољења која би, уколико би била занемарена, могла да угрозе и Америку.
„Допало се то некоме или не, изгледа да САД ипак не могу да живе без СЗО“, оценио је Јанџонг Хуанг, старији сарадник за глобална здравствена питања при њујоршком Савету за међународне односе.
Из Стејт департмента је прошле недеље саопштено да ће Трампова администрација упутити око 80 милиона долара које дугује СЗО на рачуне УН, али за друге програме светске организације.
Алма Голден, званичница америчке Агенције за међународни развој ( УСАИД ) недавно је изјавила да ће САД наставити да сарађују са СЗО само у ситуацијама када „СЗО покаже да је способна да решава одређене проблеме којима алтернативни партнери нису дорасли“.
“ УСАИД је одлучан да обезбеди да наше иступање из СЗО не угрози доступност медицинске помоћи најугроженијима“, рекла је Голденова.
Из Стејт департмента је прошле недеље саопштено да ће Трампова администрација упутити око 80 милиона долара које дугује СЗО на рачуне УН, али за друге програме у надлежности светске организације.
Јанџонг Хуанг сматра да је званични Вашингтон, својим односом према СЗО и жељом да и у том случају заузме улогу светског лидера, узнемирио своје европске партнере.
„Позиција САД као светског лидера у координисању светског здравственог система (поретка) је подривена. По свему судећи, могло би се рећи да је Америка своју улогу глобалног лидера предала на сребрном послужавнику Кини“, закључио је Јанџонг Хуанг, а пренео Форин полиси.
Извор: Тањуг