БЕОГРАД – Епидемиолог Предраг Кон каже да је епидемиолошка ситуација у Србији још несигурна, јер је вирус присутан и велика је осетљивост популације.
„Ситуација је повољнија него што је била, али је мало вероватно да ћемо се спустити на нулу. Београд је у једном дану имао седам потврђених случајева, што је најмање од 1. јуна када је имао четири новозаражена“, рекао је Кон за ТВ Пинк.
Он је навео да се ситуација се стабилизује, али да је далеко од тога да можемо да се опустимо. Говорећи о организовању концерата, он је рекао да је једна ситуација када се седи, слуша музика и носи маска, а да су притом слушаоци на удаљености једни од других.
„Код певања удаљеност треба да буде већа. Код јаког певања уз гласну музику, вирус се у ваздуху одржава. Ту једна особа може да зарази 15 особа“, рекао је Кон.
Говорећи о почетку школске године и то што је вирус појавио код једног ученика у школи, он је рекао да ће вирус сигурно ући у школе, да ту нема заблуде, јер вирус нико није зауставио.
Он је навео да је цео разред и учитељица прешли на онлајн наставу и да то неће имати последице по остале ученике у разреду, јер су деца носила маске, поштовали остале мере заштите.
– Случај за који ја знам је асимптоматски. Отац детета је болестан, а мајка ради у црвеној ковид зони, па је искористила прилику да тестира дете ради добробити члана породице. Читав разред је пребачен на онлајн наставу, што је прва реакција. Показано је да систем фунционише, убудуће је потребно да више учествују локални заводи за јавно здравље јер је ово ситуација која може да се очекује у било ком одељењу. Ако су се користиле маске, нема разлога за било какву бригу и неће бити разлога ни за онлајн наставу – рекао је др Кон гостујући на ТВ Пинк.
Када су у питању санкције које ће можда сносити родитељи детета које је 1. септембра послато у школу позитиво на корону, Кон каже да „постоје ситуације где неко намерно и свесно грши, бојкотује противепидемијске мере и таква ситуација јесте за санкцију“, али да не сматра да је то овог пута случај.
– Кад се нешто усвоји као понашање, онда нема проблема. Ако придобијемо ученике средњих школа да буду наши сарадици, посао је завршен. Веће сараднике од деце до четвртог разреда нећемо имати, они су ситуацију прихватили такву каква јесте. Ко зна зашто је добро што смо имали овакав случај први дан. Ништа се није десило и наставићемо даље – закључује др Кон.
Ово је показало да систем функционише. Више и енергичније морају у свему да учествују локални заводи за јавно здравље. Ово је ситуација која може да се очекује у било ком одељењу“, навео је Кон.
Наводи да га највише брину средњешколци, који не носе маске.
„Контактирао сам са министром Шарчевићем. Треба схватити младост, и мора се радити са том децом“, навео је он.
– За пет места сам добио информацију да они излазе за време одмора, да не користе маске, да се то масовно дешава – каже Кон.
Извор: Курир.рс/Тањуг/ТВ Пинк