Код ковид пацијента постоје случајеви пада слуха на високим фреквенцијама и проблеми зујања у уху.
Након вести да ће тим лекара у КЦ Ниш проверити да ли вирус корона ошећује чуло слуха, коју је јавности саопштио директор ОРЛ клинике у овом граду Душан Милисављевић, др Светлана Ваљаревић, ОРЛ и лекар са искуством у ковид болници у КБЦ Земун је објаснила да до сада овај проблем није био тако чест, али да вируси могу да доведу до наглог губитка слуха, понекад чак и трајног оштећења.
У ковид болници није било потпуне глувоће
Код ковид пацијента постоје случајеви пада слуха на високим фреквенцијама и проблеми зујања у уху.
“Није немогуће да дође до проблема са слухом, али до сада се није десило у нашој ковид болници да неко због ковида потпуно оглуви”, каже др Светлана Ваљаревић.
Ризик код хипертензије и згрушавања крви
У највећем ризику од проблема са слухом јесу сви који имају проблем са згрушавањем крви, алтеросклерозом и повишеним крвним притиском.
“Крвни судови уха су мали и могуће је да због ковида код ових пацијнета дође до слабије циркулације у овом делу тела, па самим тим и слабијег слуха”, каже др Ваљаревић за Објектив.
Чула ускуса и мириса нису повезана са слухом
Од губитка слуха, много чешћа је ситуација да се оштети чуло мириса и укуса, које се непосредно након тога регенерише.
“Укус и мирус нису повезани са слухом у случају ковида, и уколико дође до истовремених проблема, требало би проверити централни нервни систем”, објашњава ОРЛ.
Можда је уво само запушено
Губитак слуха код ковид пацијнета је потребно проверити ОРЛ прегледом и аудиометријом.
“Без снимања и прегледа, код ковид пацијената може само да се претпостави због чега је дошло до проблема. Може да се деси да се некоме ухо просто запушило”, каже докторка.
Извор: Ало.рс