Пандемија тестирала систем заштите здравља у евентуалном биолошком рату
Изјава чувеног руског хирурга Леонира Рошаља да је пандемија короне провера система заштите здравља у евентуалном биолошком рату изазвала је велики одјек широм света. Рошаљ је истакао да свет није био спреман за борбу јер није имао довољно заштитне опреме ни медицинског особља.
– Морамо бити спремни да реагујемо брзо на овакве катастрофе и терористичке нападе. Систем мора бити припремљен за такве ситуације – рекао је овај дечји хирург.
Биолошки рат подразумева коришћење вируса, микроорганизама и бактеријских токсина којим би се заразила војска, становништво, али и стока противника.
Као и многи други руски научници Рошаљ каже да нема довољно доказа да је корону направио човек.
– Нисам вирусолог, па не могу да говорим о пореклу, али је неоспорно да је ковид 19 за све нас био провера колико смо спремни за биолошки рат. Не може корона да уништи човечанство, али је већ направила огромну штету – рекао је доктор.
Рошаљ је оценио да је епидемија „репетиција биолошког рата“ са чиме се сложио и пуковник војномедицинске службе Борис Героков.
– Корона може бити прототип биолошког оружја, раније се сматрало да би се могле примењивати само смртоносне инфекције, али се после короне тај приступ биолошком рату може променити – рекао је официр.
Героков је додао да би ускоро могао да се појави још један сличан вирус, који не мора убити много људи, али може да избаци из функције војску и привреду.
Руководилац института „Курчатова“ у Москви Михаил Коваљчук један је од првих који су посумњали да је корона из лабораторије. Он је поменуо и испитивање атомског оружја пре него што је бачено на Хирошиму и Нагасаки.
– Опасност од биолошког оружја сада је већа јер је могуће направити вештачки вирус који би био средство за масовно убијање. Али, они који би га правили морају бити свесни да и други, због паритета, могу да га направе -рекао је Коваљчук, али није хтео да помиње ниједну конкретну земљу.
Руски експерти слажу се у чињеници да је ова земља имала велику срећу што Јељцинови реформатори нису успели да уруше медицински модел. Због тога је Русија брзо активирала лабораторије за дијагностику, а потом и у рекордном року изградила болнице опремљене најсавременијом методом.
Извор: Srbijadanas.com/Мондо