Министар финансија Србије Синиша Мали изјавио је да постоји проблем са неиздавањем фискалних рачуна.
„Пореска управа је у последњих 10 дана извршила проверу фискалних каса у преко 500 пекара у Србији и у више од 60 одсто њих сте имали нерегуларности које се односе на неевидентирање промета, непријављене раднике. У Београду је тај проценат чак и већи и износи преко 70 одсто“, рекао је Мали у интервјуу за Политику.
Он је навео да су од 508 контролисаних објеката у њих 307 утврђене нерегуларности. Мали је апеловао на грађане да траже рачун при свакој куповини јер се од тог новца и наплате ПДВ-а граде болнице, школе и ауто-путеви.
Министар финансија је најавио да ће, у циљу сузбијања сиве економије у наредним месецима поново бити покренута наградна игра која ће подразумевати сакупљање фискалних рачуна, с тим што ће овог пута цео процес бити спровођен електронским путем. Мали је указао да је ипак, када је реч о наплати прихода, боља наплата домаћег ПДВ-а од плана који је предвиђен ребалансом буџета, а такође је већи и порез на добит од очекиваног, као и доприноси на зараде за месец август.
На питање да ли ће јавне финансије остати здраве до краја године, Мали је одговорио да једнократно повећање дефицита и јавног дуга током 2020. не доводи у питање одрживост јавних финансија Србије, а доприноси мањем паду БДП-а и убрзаном економском опоравку.
„Министарство финансија за сада остаје при фискалном оквиру за 2020. који је утврђен при изради ребаланса буџета. Дефицит опште државе пројектује се на нивоу од 7,2 одсто БДП-а (394,8 милијарди динара), а за буџет републике на нивоу од 6,9 одсто БДП-а (381 милијарду динара). Осим тога, јавни дуг неће прећи границу од 60 одсто БДП-а“, истакао је Мали.
Говорећи о томе како држава покушава да подстакне тражњу, он је указао на ефекте мере исплате 100 евра помоћи и навео да подаци о уплати ПДВ-а за прошли месец показују да је уместо очекиваних 45,5 милијарди динара прилив био 50,1 милијарду динара. Осим тога, у јулу је приход био већи 32 милијарде динара од планираног ребалансом буџета, односно 10 милијарди више у односу на оригинални буџет за ову годину. Мали је нагласио да су то невероватни резултати у временима када се цео свет суочава са кризом када је реч о потрошњи.
На питање да ли ће изаћи у сусрет захтевима синдиката и повећати минималну цену рада, Мали је подсетио да је проше године минимална цена рада повећана чак 3.000 динара, што се није дешавало годинама уназад. Он је указао да је ове године ситуација специфична због пандемије и да се мора бити опрезан и паметан приликом доношења одлуке о томе, заједно са представницима синдиката и послодаваца.
„Увек је тешко помирити њихове жеље и ставове, али на нама је да то покушамо. Дакле, најпре ће се они састати и покушати да се договоре, па ћемо видети са каквим ће предлогом изаћи пред нас“, рекао је Мали. На питање да ли хе бити повећања плата у јавном сектору крајем године, Мали је одговорио да за сада може да гарантује да су плате сигурне и да неће бити смањивања, баш као и пензије.
На питање ко ће платити кредит Ер Србије од 56,5 милиона долара који стиже на наплату у септембру, пошто је та компанија обавестила кредитра да не може да измири дуг, Мали је одговорио да су све авио-компаније у свету у јако тешкој ситуацији и подсетио да је ЕУ донела нова правила која се односе на државну помоћ, а која су значајно релаксирана у односу на постојећа и омогућавају да држава помогне у погледу ликвидности привреде, као и у индивидуалним ситуацијама код предузећа код којих је тешкоће у пословању изазвала пандемија.
Он је истакао да је Ер Србија компанија од националног интереса и да ће је држава помоћи.
„У току су преговори са повериоцима чије детаље не могу да износим, али оно што могу да поновим је да ћемо сигурно помоћи Ер Србију. Заједно са партнерима из Етихада радимо на решавању проблема“, рекао је Мали.
Извор: Тањуг, Политика