САМ врх немачке медицинске струке у области патологије тврди: имамо доказе да пацијенти умиру од Ковида-19, а не од претходних болести или од старости.
Такође је доказано – корона пре свега напада крвне судове.
Пандемија короне не јењава већ месецима, свет показује знаке умора или бунта због рестрикција и засићености информацијама. Упркос томе што се о вирусу САРС-ЦоВ-2 зна све више, и даље има много оних који и даље сумњају да тај вирус уопште постоји, да је опасан – и да људи од њега умиру, пише Дојче веле.
Шта је показала обдукција
Имајући у виду да је обдукција умрлог пацијента – дефинитивно једини начин да се научно утврди прави узрок смрти – управо објављена детаљна анализа резултата клиничких обдукција у Немачкој доказује да је у случајевима тешког облика ковида-19 у већини случајева та болест била узрок смрти.
-У више од три четвртине обдукција, констатовано је да је ковид-19 био главна или једина болест која је довела до смрти. Ти људи нису умрли од претходних болести или од старости- рекао је Јоханес Фриман један од најугледнијих немачких патолога, баш као и Карл-Фридрих Бириг, председник Удружења немачких патолога, Густаво Баретон Председавајући немачког друштва за патологију и Тил Акер председавајући Немачког друштва за неуропатологију и неуроанатомију, који су крајем прошле седмице позвали на виртуелну конференцију за штампу како би представили резултате заједничког истраживања.
Корона напада крвне судове
Клиничке обдукције такође доказују да се САРС-ЦоВ-2 по много чему разликује од нормалног вируса грипа.
-Чињеница да корона не погађа само плућа позната је још од првих обдукција. Вирус изазива тромбозе, односно ствара мале крвне угрушке, свуда у телу. То својство короне је заједничко са вирусима грипа. Али код короне – ови поремећаји згрушавања су девет пута чешћи него код грипа-рекао је Густаво Баретон, патолог Универзитетске болнице у Дрездену.
То је већ јасно показано у научним радовима немачких универзитетских патолога који су дали важан допринос разумевању ковида-19. Они се деловали брзо и радили темељно и због тога су ти радови међународно високо оцењени.
Они су показали:
-огромна оштећења крвних судова
-прекомерно згрушавање крви са зачепљењем најфинијих плућних крвних судова
-специфично стварање нових крвних судова
То представља карактеристичне и први пут описане промене плућа код ковида-19. Те промене се суштински разликују од сличних тешких плућних инфекција изазваних вирусом грипа.
Поред тога, немачки стручњаци су доказали да ковид-19 није локална инфекција дисајних органа, већ да вирус утиче на ћелије ендотелије и тиме доводи до инфекције више органа: бубрега, срца, слезине, јетре…
Ендотелске ћелије чине унутрашњу плочасту облогу најфинијих крвних судова-капилара, преко којих се врши основни метаболизам организма. Додирна површина коју ове ћелије имају са крвљу огромна – између 4.000 и 7.000 квадратних метара! Капилари се налазе у свим органима и поред тога обезбеђују размену материја, представљају и резервоар крви.
Већ је познато да су клинички фактори ризика за тежак облик ковида-19 – пушење, висок крвни притисак, гојазност, дијабетес мелитус, мушки пол – ионако већ повезани са оштећењем ендотела.
Нови рецептор короне?
Неуролошке обдукције умрлих пацијената доказале су да је трећина њих имала инфициране ћелије мозга. Корона је очигледно тамо стигла преко нервних ћелија за мирис у слузници корена носа. То је изненадило научнике јер тамо једва да има АЦЕ2 рецептора – који се сматра главним вратима за вирус у људски организам.
-У мозгу је очигледно нови рецептор неуропилин-1- каже Тил Акер, неуропатолог са Универзитета у Гисену и указао на неопходност даљих истраживања.
Ова и претходна сазнања постигнута су под веома тешким условима, поновили су више пута врхунски стручњаци, на основу релативно малог броја обдукција: само 154 или два одсто од око 9.000 умрлих од ковида-19 у Немачкој.
Бирократско-финансијске препреке
Већи број аутопсија, имајући у виду регистар налаза који је такође организован при Универзитетској клиници у Ахену – довео би до много више сазнања.
Више обдукција се не врши из два главна разлога. Један се састоји у томе што породице преминулих пацијената нерадо дају пристанак за вршење аутопсије. Али, пре него што патолози уопште дођу у ситуацију да затраже одобрење породице преминулог – морају да савладају огромне бирократске и финансијске препреке у оквиру компликованог здравственог система.
Тешко је добити одобрење од болничког менаџмента односно финансирати аутопсије чак и за умрле од ковида-19. Јер осигурања болницама на пример за обдукцију признају трошак у висини од 750 евра – док „она кошта око 1.350 евра“, одговорио је професор Фриман на питање ДW.
Због тога су представници немачких патолога упутили писмо министру здравља Јенсу Шпану, с захтевом и конкретним предлозима да се ради унапређења науке и тиме здравља свих – побољшају услови и омогући више обдукција у Немачкој, у већ постојећих 450 немачких института за патологију и неуропатологију у којима ради око 1500 патолога и неуропатолога.
Шта је утврђено обдукцијама?
Детаљи резултата истраживања немачких патолога: 68 процената обдукованих умрлих су били мушкарци, већина њих у својој седмој до деветој деценији живота. Код више од половине налаза идентификовано је оштећење алвеола – дифузно (37%) и дифузно са бронхопнеумонијом (15%). Поред тога, обдукције су пронашле тромбозе и тромбоемболију (19 одсто), микротромбе (20%) и ендотелитис (95%).
Такође је примећено оштећење имунолошких органа попут слезине или лимфних чворова, оштећења јетре, упале срчаног мишића, упале плућа код емболија, као и церебралних инфаркта и можданих крварења.
Такође је потврђено да су умрли обдуцирани боловали од каридоваскулрних болести (43%), болести плућа (16%) и компликованих бактеријских инфекција, као што је сепса (8%). Осим тога, 12 одсто обдуцираних су имали дијабетес и или су били гојазни.
На питање ДW, колики је проценат пушача међу умрлима, с обзиром да се пушење убраја у факторе ризика за тежак облик ковида-19, професор Фриман је одговорио да то до сада није било регистровано, захвалио се на питању и рекао да ће се то убудуће чинити.
Извор: Новости.рс/Блиц.рс