Амрички генерал-потпуковник Френклин Бен Хоџис, бивши командант америчких снага у Европи, оценио је да Сједињене Америчке Државе морају у дијалогу Београда и Приштине да обезбеде константно лидерство.
Хоџис сматра да лидерима у Београду и Приштини мора бити остављен простор да преговарају и да мораји бити заштићени од спољних утицаја који покушавају да им кажу шта смеју, а шта не смеју.
Амерички генерал: Зашто се Србија наоружава чега се плаши?
Он је оптужио Москву да користи Српску православну цркву да, како је рекао, „притисне српско руководство“, преноси Б 92.
Хоџис је рекао да мора да се запита „зашто Србија набавља нову војну опрему и чега се то плаши“. На примедбу да су у Приштину недавно стигли амерички „хамвији“, Хоџис је рекао да свака нација има обавезу да се штити, али мора да има приоритете у вези са инвестирањем.
„Мислим да је на српском народу да изабере да ли је то инфраструктура, медицина или одбрана, битно је да се нађе баланс“, казао је Хоџис.
У служби Демократа и Клинтонових
Генерал Хоџис наступа са позиција сталне непромењене моћи, интереса и доминације једне стране, каже за Спутњик новинар Живојин Ракочевић. Он додаје да кад се систем мишљења и вредности тако успостави, онда је искључена могућност избора, а плурализам и демократија су увек на минимуму.
„Када Хоџис каже да Сједињене Државе морају обезбедити ‘константно лидерство’ он мисли на доминацију једне, своје стране и никога више. У његовој искључивости нема места, чак ни за специјалног америчког председника Ричарда Гренела, јер он не припада политици Демократске странке или није у служби породице Клинтон и њихових следбеника“, сматра Ракочевић.
Хоџис је на питање да ли ће специјални изасланик америчког председника за дијалог Ричард Гренел, након отказаног састанка у Вашингтону, поново преузети инцијативу одговорио да не зна да ли ће неки нови састанак бити организован, али да би било добро да то раде професионалне дипломате као што је Метју Палмер.
Подршка диктаторима у балканским ентитетима
Коментаришући предстојеће председничке изборе у САД и то што многи у Србији сматрају да би за Београд било боље да победи Доналд Трамп победи, Хоџис је рекао да не зна да ли би то било боље, али је истакао да садашњој администрацији САД треба одати признање за повратак заинтересованости Вашингтона за регион и дијалог Београда и Приштине.
Према Ракочевићевом мишљењу, такви Хоџисови ауторитарни ставови, једним делом су постали узор и пружили подршку диктаторима у балканским ентитетима да могу одлучивати о свему верујући у „вечне“ идеје америчких демократа.
„Хоџису војна моћ и искључивост ‘дају право’ да буде гувернер балканских ентитета, да се бави политичким нијансама, привредом, правом других на слободно одлучивање, теологијом или односима СПЦ са Москвом. Таква врста доминације, трајно урушава веру у Амерички модел демократије и ствара услове за сталну нестабилност међусобним ратовима и страним мешањем разбијеном простору“, закључио је Ракочевић.
Извор: rs.sputniknews.com