За разлику од првог пакета мера када су право на цео или половину минималца имала сва предузећа, други пакет државне подршке усмерен је један, али кључни део привреде.
Велика предузећа која су имала право на три исплате по раднику, сада се нису нашла међу привредницима који ће добити државну помоћ.
Према Закону о рачуноводству који је на снази од 1. јануара 2020. године, величина предузећа одређује се на основу просечног броја запослених, пословног прихода и вредности укупне активе.
Тако се у микро правна лица разврставају сви предузетници и фирме које не прелазе граничне вредности два од следећих критеријума: просечан број запослених не прелази 10, пословни приход 700.000 евра, а вредност укупне активе 350.000 евра.
У мала правна лица спадају она која прелазе наведене граничне вредности два критеријума, али не прелазе граничне вредности два од следећих критеријума: просечан број запослених је 50, пословни приход 8 милиона евра, а вредност укупне активе 4 милиона евра.
Средња правна лица су она која прелазе вредности два критеријума за мала предузећа, али не прелазе граничне вредности два од следећих критеријума: запошљавају до 250 радника, остварују приход до 40 милиона евра, а вредност укупне активе је 20 милиона евра, у динарској противвредности.
Сва предузећа која прелазе граничне вредности два критеријума за средња правна лица – 250 запослених, приход од 40 милиона евра и актива вредна 20 милиона евра, спадају у велика правна лица.
Када привредници могу очекивати уплату средстава од државе?
Предузетници, мала и средња предузећа могу да рачунају на додатну подршку државе до 10. августа, до када би требало да добију прву траншу најављене новчане помоћи за исплату зарада запосленима, док би други „допунски“ минималац био исплаћен у септембру, најавио је министар финансија Синиша Мали
Извор: Курир.рс/Блиц