У последњих неколико година покренуте су значајне инвестиције у области животне средине.
Квалитет ваздуха у Србији сада је добар, а ових дана влада велико интересовање грађана за информације о концентрацији полена и то је најпосећенији део сајта и мобилних апликација Агенције за заштиту животне средине каже директор Филип Радовић.
Та институција обавља мониторниг 25 врста алергеног полена на 28 станица широм Србије, и актуелни подаци показују да нема значајно повишених концентрација полена.
– Ових дана повећано је интересовање грађана за информације о полену управо због тога што је корона вирус и даље међу нама или што причамо о њему, па када добију респираторне симптоме одмах помисле и страхују због вируса – каже Радовић и наводи да су концентрације алергена далеко веће крајем лета када почне да цвета амброзија.
Најважније је да градани који су алергични на полен у сваком тренутку имају праву информацију, рекао је он. Он је важним истакао да су сада грађанима доступне информације о мониторингу захваљујући информационим технологијама.
Подсетио је да та агенција обавља мониторинг квалитета ваздуха и да су подаци о концентрацијама загађујућих материја доступни у реалном времену на интернет страници те институције и апликацији за мобилне уређаје. Такође кроз мониторинг објављују и податке о квалитету вода, алергеном полену, квалитету земљишта, изворима загађења, отпаду.
Радовић је поводом Дана животне средине 5. јуна рекао да је циљ да се у наредном периоду предузму важни кораци у циљу смањења загађења и решавања других еколошких проблема који су били занемаривани претходних година и деценија.
– У последњих неколико година покренуте су значајне инвестиције у области животне средине, а посебно морам истаћи инвестициони програм „Србија 2025“ путем којег ће бити инвестирано више од милијарду евра у системе за прераду отпадних вода – рекао је Радовић.
– На томе ћемо интезивно радити, као и улагати у инфраструктуру и нове технологије, навео је Радовић. Говорећи о великом загађењу ваздуха током зимских месеци он каже да је тога било и претходних година и деценија али да се сада више говори о томе јер се обављају контроле квалитета.
– Загадење ваздуха у Србији деценијама био занемариван проблем, који сада захтева хитно решавање – рекао је Радовић.
Истиче да је важно што је Влада Србије формирала радну групу за смањење загађења која има за циљ да се поред детекције кључних проблема, стартешки приступи њиховом решавању. Истиче да је циљ замена постојеће застареле технологије у градским котларницама и да се омогуће механизми за повећање енергетске ефикасности. Светски дан заштите животне средине Агенција и удружење ЦарГо обележили су код Ушћа вожњом и представљањем флоте хибридних и електричних аутомобила, скутера и тротинета. Том приликом делили су флајере и информисали грађане о предностима коришћења таквих превозних средстава, а циљу смањења загађења и очувања квалитета ваздуха, заштите животне средине.
Процењује се да сектор транспорта на глобалном нивоу годишње доприноси са око 20 одсто укупно произведених емисија штетних издувних гасова. Скоро 30 одсто од укупних емисија ЦО2 у ЕУ проузрокује транспорт од чега 72 одсто долази из друмског саобраћаја. Са друге стране, хибридна и електрична возила играју кључну улогу у смањењу глобалне емисије гасова који доводе до ефекта стаклене баште. Они на годишњем нивоу емитују у просеку око 2020 кг ЦО2, док аутомобили који користе бензин емитују дупло више.
Обележава се дан заштите животне средине: Србија је пуна природних богатстава
Извор: Srbijadanas.com