Широм САД настављени су протести грађана због убиства Афроамериканца Џорџа Флојда, током недавне полицијске интервенције у Минеаполису. У Детроиту је током протеста смртно страдао деветнаестогодишњи младић a у пуцњави у Оклeнду погинуо је један полицајац док је други рањен.
Осим иницијалних демонстрација гневних грађана у Минеаполису, у држави Минесоти, где је у петак распоређена Национална гарда и уведено привремено ванредно стање са полицијским часом, хиљаде људи изашле су на улице и у Чикагу, Детроиту, Лос Анђелесу, Кентакију, Вашингтону, Атланти, Денверу, Коламбусу, Мемфису, Њујорку, известио је Ројтерс.
Бела кућа је чак накратко била под блокадом, опкољена демонстрантима који су узвикивали „нема мира без правде“, а ситуација је била на ивици сукоба када су припадници полиције запретили сузавцем једном дечаку.
People have managed to toss over the temporary barricades, they’re being pushed back by the Secret Service. More police arriving. Heating up fast outside the White House’s north lawn. pic.twitter.com/jaXKmjV0R9
— Alejandro Alvarez (@aletweetsnews) May 29, 2020
У уличним немирима у којима је у Окленду у Калифорнији учествовало најмање 7.500 демонстранатра, синоћ је у пуцњави један полицајаца погинуо, а други је рањен. Истрага је у току.
Током протеста у Детроиту, из ватреног оружја убијен је један младић, саопштила је полиција тог града.
Представница полиције Дитроита Никол Кирквуд навела је да је синоћ, пола сата пре поноћи по локалном времену, из једног џипа отворена ватра на људе који су у Детроиту протествовали због насилне смрти Џорџа Флојда у Минеаполису, и да је у том нападу убијена једна особа, известио је АП.
Кирквудова је навела да је жртва 19-годишњи младић, који је преминуо у болници од последица рањавања ватреним оружјем.Детроитска полиција тврди да су уличне демонстрације повели људи који нису грађани Детроита.
The riot arrives at the Minneapolis police department. It’s 90 mins past the city curfew.
Field reporting – @SophNar0747 pic.twitter.com/HcalDJnGLE
— RT (@RT_com) May 30, 2020
Због насилних протеста у Атланти, гувернер америчке савезне државе Џорџије Брајан Кемп прогласио је рано јутрос ванредно стање и позвао Националну гарду да буде приправна, док се талас насилних протеста шири и по Западној обали САД, известио је АП.
Јединице Националне гарде САД су у приправности у престоници САД Вашингтону због нереда око Беле куће, у Портланду су демонстранти напали полицијску станицу, а у престоници Вирџиније Ричмонду запаљено је возило интервентне полиције.
Талас насилних демонстрација се проширио и на Западну обалу, у Лос Анђелесу, Окленду и Сан Хозеу.
Smoke everywhere. pic.twitter.com/3C75MoeBAE
— Sophia Narwitz (@SophNar0747) May 30, 2020
Велики број демонстраната окупио се и у Бруклину, а Ројтерс извештава да су људи хапшени и са лисицама на рукама угуравани у градске аутобусе паркиране дуж прометне Атлантик авеније, у којој је дошло до потпуног колапса саобраћаја.
Велики број људи демонстрирао је и на Менхетну, узвикујући „не можемо да дишемо“ и тражећи да се полицијска бруталност заувек стави ван закона.
Protesters push back police van near 88th Precinct in Brooklyn pic.twitter.com/PiIvSNz1TE
— Christopher Mathias (@letsgomathias) May 30, 2020
Бернис Кинг (57), најмлађа ћерка Мартина Лутера Кинга, убијеног активисте и борца против расизма, иконе новије афроамеричке историје, одржала је надахнут говор у Атланти пред великим бројем учесника протеста, који су блокирали саобраћај и у граду и на прилазном аутопуту.
„Обрачунајмо се са злом нашег времена на ненасилан начин“, поручила је ћерка Мартина Лутера Кинга који је убијен 1968. године, такође након расистички мотивисане интервенције полиције против масовних протеста Афроамериканаца широм САД.У неколико наврата протести у Атланти измакли су контроли и постајали насилни и хаотични, а Си-ен-ен је известио да је недалеко од главног комплекса ове информативне мреже избио велики пожар у коме су горела и полицијска возила.
Oh my God.
The Stone Arch Bridge in Minneapolis right now.#JusticeForGeorge pic.twitter.com/7AP7HobhWd
— Joshua Potash (@JoshuaPotash) May 30, 2020
Прозори на згради Си-ен-ена били су поразбијани, а полиција је једва успела да спречи демонстрате да уђу у ову медијску кућу.
Дерек Шовен, полицајац који се види на снимку који обишао свет како клечи осумњиченом Џорџу Флојду на врату док га овај панично упозорава да не може да дише, ухапшен је под оптужбом за убиство приведеног, ненаоружаног Афроамериканца.
Након јучерашњег хапшења екипе Си-ен-ена у Минеаполису гувернер савезне државе Минесоте Тим Волц рекао да се „дубоко извињава“ због тога што се догодило.
FORT GREENE PARK RIGHT NOW pic.twitter.com/ZjNGK9kmfs
— 🌸 (@iCarlllly) May 30, 2020
Он је хапшење новинара описао као неприхватљиво и навео да је екипа Си-ен-ена имала право да буде на месту догађаја.
Синоћ су се демонстранти окупили око запаљене полицијске станице у Минеаполису, а млади Афроамериканац Пол Шерман (25) указао је пред окупљеним суграђанима да су свима потребне промене.
„Потребан нам је и мир. Наши родитељи не могу више да поднесу непрекидна убијања своје деце“, поручио је Шерман.
It’s not just Minneapolis, we are now seeing protests in cities across the country over the death of George Floyd. This is in Atlanta as some smash the glass at our downtown CNN headquarters. #GeorgeFloyd pic.twitter.com/iwJxFaUfxW
— Omar Jimenez (@OmarJimenez) May 30, 2020
У међувремену, амерички председник Доналд Трамп јуче је на свом твитер налогу назвао демонстранте у Минеаполису „разбојницима“ наводећи да „када почне пљачка, почиње и пуцњава“, преноси Танјуг.
Твитер је ову Трампову објаву окарактерисао као „подстицање на насиље“.
Извор: Танјуг/sputniknews