Отварање фабрика било је ризично, али неопходно, како би привреда преживела. Ипак, уколико се све мере поштују, проблем није на радном месту у фабрици, већ – у превозу, каже за Спутњик епидемиолог Зоран Радовановић.
Од 89 новооболелих од вируса корона 30 особа је из Врања, где је у фабрици „Додић“ откривено ново жариште. Број оболелих расте и у лесковачкој „Јури“, чијих 68 радника је позитивно на коронавирус. Чинило се да се ситуација у Србији са вирусом корона смирила, а онда су букнули епидемиолошки џепови.
Епидемиолошки џепови у превозу, а не у фабрици
Према Радовановићевим речима, еидемиолошки џепови нису необична појава, јер се нека жаришта увек задрже дуже од осталих. Иако су новооболели махом радници у фабрикама, он тврди да се зараза, ипак, проширила у превозу.
„Радници су довожени у аутобусима који су били пуни. Ту није поштовано растојање. То је било место на ком су се заражавали“, напоменуо је Радовановић.Највећу опасност с појавом нових жаришта Радовановић примећује у одлуци да се поново покрене међуградски саобраћај, јер сада, на тај начин, вирус може да се пренесе с југа у друге делове земље, попут Војводине, где је тренутна епидемиолошка ситуација мирна.
С друге стране, он сматра да је покретање и коришћење градског саобраћаја било нужно, али уз строго поштовање прописаних мера.
Пошто је број новооболелих у недељу премашио 100, наш саговорник истиче да је епидемијски процес још у току и да је ток епидемије непредвидив, што значи да тај број може да порасте.
Мере укинуте пренагло
Радовановић сматра да су мере укинуте пренагло и да је тај процес требало да се обави поступније. Он напомиње да је ова ситуација показала да се одступање од договорених норми кажњава и да убудуће морамо да будемо опрезнији.
„Јасно је да је епидемија још ту и да треба бити обазрив. Треба поштовати савете и ограничења. Онда можемо да се надамо да ћемо у разумном периоду да се ослободимо тог проблема. Можда ће, преко лета, остати неки спорадичан случај, али, вероватно, пре јесени нећемо имати нови талас“, прогнозира Радовановић.
Завршетак епидемије крајем јуна
Иако је број оболелих порастао, наш саговорник сматра да то неће нарушити напоре који су до сада уложени и напомиње да је добро што су жаришта уочена на време.
„Kризни штаб ће сигурно да реагује, тако да се, после овог малог повећања, очекује даље смањење броја оболелих. Не знамо којим темпом, али се процене остварују“, указао је Радовановић.Он је додао да ће епидемија формално трајати до краја јуна, јер је за проглашење краја потребно да, у периоду од 28 дана, не буде нових случајева заразе.
Извор: sputniknews