Вирус корона ће на летњим температурама и уз високо УВ зрачење вероватно да мутира и промени своју клиничку слику, па је зато одлазак на море велики ризик, упозорава професорка др Даница Грујичић.
Према њеним речима, смртоносни вирус је недовољно истражен и још није познато како ће се понашати током летњих врућина, пише Информер.
Постоји велика могућност да измени облик, да његово деловање ослаби или исто тако може и да ојача. Још је већи проблем, кажу стручњаци, што је могуће да се појаве нови, другачији симптоми болести, а то би олакшало његово ширење.
Докторка Грујичић каже да је без обзира на смиривање епидемије у Европи за наше грађане најбезбедније да одмор проведу у Србији, у којој знају каква је епидемиолошка ситуација са короном.
„Не знамо како ће овај вирус наставити да се шири по другим земљама, ни када ће све земље успети до краја да га искорене. Немамо потпуну и реалну слику епидемије короне у Европи и свету, ни у познатим летовалиштима у која наши људи углавном иду. Није искључено да вирус мутира под високим температурама, па може да се деси да епидемија поново букне док сте, на пример, на мору у Грчкој, Црној Гори, Турској… Због десет дана летовања на мору ризикујете да се заразите, да угрозите здравље и живот, да будете у карантину“, напомиње проф. др Грујичић.
„Реално је очекивати да се током лета промени и његова клиничка слика, као и симптоми по којима је до сада препознатљив код пацијената. Можда почне да изазива неке друге проблеме код заражених. Зато мислим да је безбедније за све наше грађане да се одмарају у Србији, где знамо како се вирус до сада кретао и мењао“, каже она.
Са њом је сагласан и епидемиолог др Зоран Радовановић, који каже да ће вирус корона сигурно да се мења услед температурних разлика, као и јачине УВ зрака, али да нико у струци не зна како ће то тачно бити.
„Очекује се да корона ослаби и да се током лета јављају спорадични случајеви. Али то значи и да ће бити асимптоматских пацијената, који ће бити заражени, а неће имати тегобе, што је најопасније, јер ће га брже ширити. Зато је заиста несигурно да се иде било где ван граница Србије. Ризикујете да останете негде заробљени због вируса или да вам се клиничка слика погорша, па опет не можете назад у земљу, већ се морате лечити у иностранству“, наглашава др Радовановић.
Он додаје да и ако вирус постане слаб, треба да будемо одговорни и да не ризикујемо.
„Боље је остати у Србији, пронаћи неки одмор, поштовати савете и мере надлежних и бити много сигурнији него негде на мору“, каже Радовановић.
Епидемиолог др Предраг Кон објашњава да је најбезбедније да се лето проведе у својој земљи јер свако путовање и контакти са непознатим особама могу бити опасни по здравље.
„У иностранству бисте сретали туристе из различитих крајева света, а не знате како су се они штитили, лечили… Нећете ни знати како се у том делу вирус уопште и понаша, како циркулише. Уколико путујете по нашој земљи, то је другачије. Једноставно, безбедније је. Све више мојих колега лекара мисли као ја“, рекао је Кон.
Извор: sputniknews