Свет Србија

АЛБАНЦИ У НЕВЕРИЦИ! Американци позивају Русе да се укључе у решавање косовског проблема: Ево о чему се ради

Фото: Јутјуб

Европска унија има капацитете да реши овај проблем али на жалост нема јасну вољу за то.

Коментаришући евентуално укључивање и мешање Русије у дијалог Србије и лажне државе Косово, политички аналитичар Миљазим Краснићи наводи да је званична Москва на неки начин увек била присутна у разговорима између српских и албанских политичара.

– Била је присутна на Париској конференцији, у Рамбујеу, током разговора у Бечу. Нисам компетентан ни вољан да говорим о томе, али је немогуће наћи решење према коме би такозвана држава могла да постане члан УН, а да Русија то не прихвата. Тако да, како ће се то дипломатски упаковати заиста не знам али знам да је немогуће питање лажне државе и Србије решити без широког консензуса великих сила – оцењује Краснићи.

Краснићи истиче да САД треба да ускладе политику са Европском унијом када је у питању дијалог између Београда и Приштине и указује да су последње изјаве високих званичника ЕУ о решењу односа Србије и окупиране српске покрајине биле контрадикторне.

Високи представник за спољну политику Уније Жозеп Борел изјавио је недавно да ЕУ не би требало да има ништа против онога о чему се договоре Београд и Приштина па ни ако то значи корекцију граница, док је представник ЕУ за преговоре Мирослав Лајчак нагласио да се питање граница неће наћи на дневном реду састанака.

Професор Краснићи наводи да је ЕУ у начелу изнела став да неће имати ништа против корекције граница уколико се две стране договоре али подвлачи да лажна држава и Србија не могу да постигну споразум без медијатора.

– Мислим да је то било нека врста спиновања и пропаганде јер сви знамо да се померање граница у бившој СФРЈ завршило трагично. Тако је почела трагедија бивше Југославије и то није начин да се реши проблем Србије и (тзв.) Косова – наводи Краснићи.

Према његовој оцени, најбољи начин да се реши спор између Приштине и Београда је да се постигне свеобухватни договор који би отворио пут чланства у ЕУ.

– Европска унија има капацитете да реши овај проблем али на жалост нема јасну вољу за то. Јер када би се тај процес отворио у ЕУ ја мислим да би врло лако могло да се нађе решење око граница по европским начелима – наводи Краснићи.

Краснићи додаје и да процес дијалога зависи пуно од политичких актера у тој терористичкој творевини и у Србији.

– У Србији треба да се одрже избори, на (тзв.) Косову је политичка криза и не зна се да ли ће да се иде на изборе или ће да се формира нова влада. Тако да је јако тешко предвидети шта ће се дешавати наредних месеци. У новембру су и избори у САД и тешко је сложити ову слагалицу. Политика мора да се хармонизује између политичких актера на (тзв.) Косову и у Србији са Бриселом и Вашингтоном а можда и са још неким – поручује Краснићи.

Извор: Srbijadanas.com/Косово Онлајн

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ