Свет

ШОКАНТНИ ПОДАЦИ! У свету постоје милиони заражених короном, али без икаквих симптома

Фото: Pixabay.com

Талас нових истраживања сугерише да је много више људи било заражено коронавирусом, а да није имало никакве симптоме, што враћа наду да ће стопа смртности на крају бити много мања него што се првобитно говорило.

Иако су то добре вести, то такође значи да је немогуће знати ко је све заражен, а то даље компликује одлуке о повратку на посао, у школу и враћање нормалном животу, пише Voice of America.

Вирус је проузроковао готово невиђену економску и социјалну штету од првог регистрованог случаја.

У свету је потврђено више од 2,3 милиона инфекција и више од 160.000 смрти. На основу познатих случајева, здравствени званичници су рекли да вирус обично изазива благу или умерену болест, попут грипа. Сада се повец́авају докази да значајан број људи уопште нема симптоме.

Шеф америчких Центара за контролу и превенцију болести каже да 25% заражених људи можда уопште нема симптоме, док заменик начелника Заједничког Комитета начелника штабова Џон Хајтен сматра да би тај проценат међу војним особљем могао да достигне чак 60% до 70%.

Ипак, доктор са Харварда Мајкл Мина сматра да се ниједном од овх бројева не може у потпуности веровати, с обзиром да се заснивају да погрешном и неадекватном тестирању, али додаје да смо далеко од реалних бројева стварно заражених у свету.

Научници на Исланду прегледали су 6% популације да би видели колико има претходно неоткривених заражених и добили резултат да је око 0,7% позитивно тестирано.

У Њујорку, болница је тестирала труднице које су долазиле на порођај током периода од две недеље.

Скоро 14% оних које су стигле без симптома коронавируса испоставило се да га имају.

Од 33 позитивна случаја, 29 није имало симптома приликом испитивања, иако су се касније испољили.

Тестови вршени на путницима и посади брода Диамонд Принцесс открили да је готово половина испитаника позитивна и да у то време није имала симптоме.

Истраживачи процењују да 18% заражених људи никада није развило ниједан симптом.

Ове студије су користиле тестове који траже трагове вируса из бриса грла и носа, што може довести до тога да се многи позитивни случајеви испусте.

Неко данас може бити негативан, уколико нема велику концентрацију вируса који би помогао у откривању заразе, а већ следећи дан позитиван.

Симптоми се такође не морају појавити када се неко тестира, али се појаве касније. Једно јапанско истраживање открило је да је више од половине оних који нису имали симптоме када су тестирани позитивно, касније добило мучнине.

„Изузетно је важно тестирати антитела на „непристрасан начин“, на групама људи које су репрезентативне за географске, социјалне, расне и друге услове, рекао је Мина.

ЦДЦ и друге организације планирају спровођење таквих студија и оне би могле да буду водич за повратак у нормалан живот људи у одређеним областима.

Ако је зараза распрострањенија него што се раније сматрало, могуће је да је више људи развило неки ниво имунитета на вирус.

То би могло да спречи ширење кроз тзв. колективни имунитет, али научници упозоравају да је остало пуно тога да се научи о томе да ли благе болести граде имунитет и колико дуго може да траје.

Вероватно ће проћи месеци пре него што се обави довољно поузданог тестирања како би се одговорило на та и друга питања, укључујући и то колико је вирус био распрострањен и која је реална смртност вируса.

 

Фото: Pixabay.com
Извор: Webtribune.rs

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ