Листа професионалних обољења је проширена, те се у новом Правилнику, који треба да олакша доказивање оболевања на радном месту, од сада могу наћи и оштећење слуха изазвано буком, тровање талијумом, тетанус…
Листа није мењана више од деценије, а сада ће се на ревидираној листи професионалних обољења у Србији, наћи десетак нових болести, у односу на претходно постојећих 56.
Запослени у Србији често се суочавају са проблемима на раду, недавно је објаснио Александар Миловановић, директор Института за медицину рада и радиолошку заштиту „Др Драгомир Карајовић“, који је учествовао у изради Правилника. Он је навео да постоје и случајеви попут радника који је оболео од плућне азбестозе и коме је Институт радио експертизу, али послодавац неће да му изда потврду са радног места да је био изложен азбесту.
У делу Правилника који се односи на болести проузроковане хемијским дејством, додате су три нове професионалне болести и то: тровање талијумом, тровање платином или њеним једињењима и тровање осмијумом или његовим једињењима, саопштило је Министарство за рад.
Физичко дејство
У делу који утврђује болести проузроковане физичким дејством, листа је допуњена болестима: оштећење слуха изазвано буком и обољења изазвана вибрацијама које се преносе на руке и вибрацијама које се преносе на цело тело.
Биолошки фактор
Међу болестима проузрокованим биолошким фактором унете су тетанус и обољења проузрокована директним контактом са другим биолошким агенсима на раду која нису горе поменута а за које постоје научни/литерални докази или за које постоје докази из практичних искустава.
Болести плућа
Такође, у делу који се односи на болести плућа, у Правилнику су унете четири нове професионалне болести: пнеумокониозе узроковане нефиброзогеном прашином/ влакнима; бисиноза плућа, канабиоза, багасоза, бронхијална астма и обољење горњих дисајних путева.
Поред овога, допуњени су поједини постојећи описи послова и радних места на којима се појављује професионална болест, као и услови за признавање болести као професионалне.
Ко дијагностикује?
Главни услов да неко ко је оболео од неке од ових болести оде у инвалидску пензију је да докаже да је оболео управо на радном месту. Проблем је што није прецизно дефинисано ко дијагностикује болести, а ко сноси трошкове лечења оболелих радника.
Листа не само да има мали број обољења, већ је и застарела, јер на њој нема многих болести које вуку са собом модерне професије, јер се сада масовно по цео дан ради за рачунаром. Такође, на листи се налазе обољења до којих долази у професијама које одумиру.
„Оригинални“ списак болести
1) БОЛЕСТИ ПРОУЗРОКОВАНЕ ХЕМИЈСКИМ ДЕЈСТВОМ
Тровање оловом
Тровање живом
Тровање арсеном
Тровање фосфором
Тровање манганом
Тровање белиријумом
Тровање кадмијумом
Тровање селеном
Тровање ванадијумом
Тровање хромом
Тровање никлом
Тровање цинком
Тровање бакром
Тровање алуминијумом
Тровање кобалтом
Тровање калајем
Тровање антимоном
Тровање халогеним елементима
Тровање сумпором
Тровање азотним једињењима
Тровање угљенмоноксидом
Тровање цијаном
Тровање алифатским уговодоницима
Тровање цикличним угљоводоницима
Тровање нитро и аминодериватима угљоводоника
Тровање халогеним дериватима угљоводоника
Тровање угљендисулфидом
Тровање алкохолима
Тровање пестицидима
2) БОЛЕСТИ ПРОУЗРОКОВАНЕ ФИЗИЧКИМ ДЕЈСТВОМ
Обољења изазвана јонизујућим зрачењем – улцерозни радиодерматитис, катаракта, хипотиреоза
Обољења изазвана нејонизујућим зрачењем – катаракта
Обољења изазвана поништеним или сниженим атмосферским притиском
Буком
Вибрацијом
Хронични бурзитис зглобова
Синдром карпалног тунела
Парализа нерава услед пренапрезања
Оштећење менискуса колена услед оптерећења
3) БИОЛОШКИ ФАКТОРИ
Тропске болести
Антропозоонозе
Вирусни хепатитис
Парентерална инфекција изазвана вирусом АИДА
Туберкулоза
4) БОЛЕСТИ ПЛУЋА
Силикоза плућа
Силико-туберкулоза
Азбетоза плућа
Пнеумокониоза рудара угљенокопа
Пнеумокониоза узрокована тврдим металом
Бисиноза плућа
Астма
Егзогени алергијски бронхиолоалвеолитис
Ангионеуротски едем горњих дисајних путева
Хронични опструктивни бронхитис
5) БОЛЕСТИ КОЖЕ
Контакт дерматитис
Рецидивамтна уртикарија
6) МАЛИГНЕ БОЛЕСТИ
Извор: Ало