Свет

СРАМНО САОПШТЕЊЕ НАТО-а! Црна Гора је пример успеха, а ова земља само смета

Врховни командант НАТО у Европи: НАТО снаге на Косову суштинске за стабилност региона; Црна Гора и С. Македонија примјер успјеха упркос покушају блокаде од Русије

Балкан је и даље стратешки важан регион, гдје етничке тензије унутар нација и између сусједа и даље подстичу регионалну нестабилност и примарна су мета упорног, малигног руског утицаја, рекао је врховни командант НАТО снага у Европи и шеф Европске команде америчких снага генерал Тод Волтерс.

Свједочећи пред Одбором за оружане снаге америчког Сената, Волтерс је казао да Црна Гора, представља примјер успјеха на Балкану, упркос значајним покушајима Русије да земљу одврати од евроатлантског пута.

“Поред историјских и културних веза са Балканом, Русија, одржавање социјалних и политичких тензија у региону види као централни принцип свог дјеловања, којим покушава да спријечи поједине балканске нације, да напредују на путу ка евроатлантском усклађивању и интеграцији. Ипак, Црна Гора и ускоро приступање Сјеверне Македоније у НАТО представљају сјајне приче о успјеху, упркос значајним покушајима Русије да блокирају и одврате интеграцију ових земаља” – рекао је Волтерс.

Говорећи о региону Западног Балкана, подсјетио је да – упркос томе што је Косово 2008. године прогласило независност – Русија, Кина и неколико других нација још увек нису признале статус суверене нације.

“Косово и сусједна Србија још нису нормализовали односе, али упркос напетостима, и даље охрабрујемо обје стране да воде дијалог како би пронашле мирно рјешење” – казао је Волтерс, додајући да је мисија КФОР-а главна стабилизујућа сила на Косову.

“НАТО снаге на Косову, које укључују мали, али значајан амерички допринос, остаће од суштинског значаја за стабилност региона, док Србија и Косово настављају стабилан однос кроз планирану десетогодишњу транзицију Косовских безбједносних снага” – додао је амерички генерал.

Кина се појављује као алтернативни покровитељ
Србија, како додаје Волтерс, покушава да пронађе равнотежу између Русије и Запада, али њене амбиције ка ЕУ ометају унутрашња корупција, структурални и економски изазови, санкције ЕУ и Русије и захтјев да се нормализују односи са Косовом. Кина се, додаје Волтерс, појавила као алтернативни покровитељ, ангажујући се око економских и одбрамбених питања. Када је у питању Босна и Херцеговина, Волтерс каже да БиХ остаје „заокупљена политичком и етничком нестабилношц́у“

“Подстакнути руским утицајем, опструкционисти траже већу аутономију Републике Српске како би ослабили власти на државном нивоу и онемогућили напредак ка даљем усклађивању са НАТО-ом и ЕУ. Националистичка политика и укоријењене етничке подјеле између Бошњака, босанских Хрвата и босанских Срба оспоравају способност Босне и Херцеговине да зацрта пут ка трајној стабилности” – рекао је Волтерс пред члановима Одбора.

Говорећи о безбједности на европском тлу, Волтерс каже да политичка неизвјесност, енергетска конкуренција и напредне технологије, пријете да наруше успостављени демократски поредак.

“Русија, Кина и Иран, настоје да, агресивним акцијама, искористе овакве околности користећи све инструменте националне моћи, а подржавају их све способније војне снаге” – оцијенио је Волтерс.

 

Извор: rs.sputniknews.com

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ