Коронавирус, који је избио у кинеском граду Вухану, проширио се на неколико других држава, а убио је најмање 25 људи.
Сматра се да је епидемија потекла са једне рибље пијаце која је у међувремену затворена, а цео град је у карантину.
Вухан има око 11 милиона становника, више од Лондона и Њујорка, а вирус се проширио и на Тајланд, Јапан, Јужну Кореју и Тајван, али је стигао и до САД.
Humans likely got the deadly Chinese coronavirus from SNAKES sold at the Wuhan market https://t.co/SgEbWVVkI9
— Daily Mail Online (@MailOnline) January 23, 2020
Неколико недеља након што је пијаца постала „нулта тачка“, званичници су потврдили да је вирус преносив са човека на човека.
Коронавирус представља широк спектар вируса присутних код животиња који у одређеним околностима могу да пређу на људе. Контакт са месом разних животиња које се продају на велетржници морске хране утврђен је као вероватни узрок првих пријављених инфекција код људи.
Локални медији направили су списак животиња чије месо је наводно доступно на тржници. Информације нису потпуно проверене, али наводи о томе круже и на друштвеним мрежама. Супа од слепих мишева је такође на списку „осумњичених“ за ширење заразе.
Graphic ⚠️
#ChinaPneumonia — “Bat Soup” on 🇨🇳 diners’ desk.#Wildlife animals hv ALWAYS been “delicacies” in #China, some even claim they can improve health & sex performance.Let’s NOT forget #Bats are reservoirs for <60 viruses.#coronavirus #Wuhanpic.twitter.com/Eg7QEUxrsz
— @Dystopia – #HongKong is NOT China (@Dystopia992) January 22, 2020
Наиме, на списку се налазе живина, стока, свиње, гуске, зечеви, пси, јелени, змије, корњаче, шкорпије, саламандери, лисице, крокодили, магарци, нојеви, лабудови, као и цврчци, паунови, јазавци, видре, али и кенгури и коале.
Photo from Douban of a menu at #Wuhan Huanan Seafood Market. Don't know when it was taken, but they sell all kinds of wild animals incl. live wolf pups & palm civets. 2nd photo taken after outbreak discovered shows this storefront (3rd left) covering word “野 (wild)” in its name. pic.twitter.com/HiQlzX4XBX
— Muyi Xiao (@muyixiao) January 21, 2020
Продавци у прљавим лаворима држе животиње и њихове остатке, прљаве су им и рукавице на рукама, али и ваге на којима мере месо.
Како пише Дејли мејл, уз фотографије „менија“ са пијаце, за месо коале потребно је издвојити 70 РМБ, односно 10,10 америчких долара.
У понуди се налази чак 112 различитих врста меса.
За овај вирус за сада не постоји вакцина.
Извор: Курир.рс/South China Morning Post