Опција слања америчке војске у Венецуелу је на столу, док разговори с председником Николасом Мадуром то нису, рекао је амерички председник Доналд Трамп.
Трамп у интервјуу за Си-Би-Ес није износио детаље плана војног мешања Вашингтона у кризу у Латинској Америци, већ је само рекао да је то „једна од опција“.
„Не желим то да кажем, али тако нешто је свакако опција“, одговорио је Трамп на питање о војној интервенцији и интересима америчке националне безбедности током интервјуа.
Он је истакао да је Венецуела „веома важан део света“, где су необуздани криминал и широко распрострањено сиромаштво довели до страдања локалног становништва.
Трамп је додао да је администрација председника Николаса Мадура упутила захтев за састанак, али да га је он одбио.
„Он је тражио састанак, али сам га одбио, јер смо отишли предалеко у овом процесу. Тамо постоји млад и енергичан младић, али има и других људи у истој групи — ако говорите о демократији, то је заиста демократија на делу“, одговорио је Трамп на питање да ли ће преговарати са Мадуром и замолити га да оде.
Трамп је додао да је Мадуро желео да одрже састанак пре неколико месеци.
„Тада сам одлучио да нећу (одржавати састанак), јер се у Венецуели догодило толико ужасних ствари… То је била најбогатија земља у том делу света“, рекао је Трамп.
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног председника Венецуеле Николаса Мадура. Председник парламента Венецуеле Хуан Гваидо се 23. јануара прогласио за привременог шефа државе. Сједињене Америчке Државе и низ других земаља су признале Гваида и захтевају од председника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао америчком марионетом.
Мадуро је више пута оптуживао Вашингтон за организовање преврата у земљи како би га свргнули са власти и у интервјуу за Спутњик изјавио да је амерички председник Доналд Трамп наредио „колумбијској мафији“ да га убије.
Извор: rs.sputniknews.com