Београд — Различито даривање прворођених беба у новогодишњој ноћи изазавало је велику полемику на друштвеним мрежама.
Београд је за прве бебе у овој години издвојио највише, а неки градови попут Крагујевца дали су само симболичне поклоне.
Зашто све бебе у Србији не вреде исто?
Није исто ако сте први пут у животу заплакали у Крагујевцу, Лесковцу или Београду. Ако сте рођени у новогодишњој ноћи у Крагујевцу добијете поклон, а у Лесковцу – 20.000 динара.
Ипак Најбоље је да планирате рођење у Београду, где су прве бебе награђене са 300.000 динара.
“Нисмо ни ми баш сиромашни, али стварно то нема смисла, значи наше бебе су другог реда”, каже једна грађанка Лесковца.
Лесковачки будзет је 25 пута мањи од београдског а све бебе које се роде ове године добиће исти новац.
“Први смо град у Србији који је успео да издвоји посебна средства да би свакој мами која донесе бебу у текућој години, а запослена је, да се уручи 10.000 динара. Свим незапосленим мамама 20.000”, рекао је градоначелник Лесковца Горан Цевтановић.
Иако Крагујевац има већи будзет прворођене бебе су остале без пара.
“То није законска обавеза већ је проширено право, самим тим је остављено дискреционо овлашћење и право локалним самоуправама да о томе одлучују”, навео је Никола Рибарић из Градске управе Крагујевац.
На југу Србије једино у Врању нису имали трошак у новогодишњој ноћи јер у том граду није рођена ниједна беба.
Подсетимо, полемика у јавности започела је пошто је дечак који је први рођен у Београду у 2019. добио 300.000 динара. Иста та сума намењена је и за прву девојчицу, међутим пошто су се родиле две у исто време, 300.000 динара подељено је на два дела.
Због бурних реакција, заменик градоначелника Београда Горан Весић саопштио је да је потписано решење по ком ће обе девојчице добити по 300.000 динара.
Извор: Б92