Излазак Украјине из Споразума о пријатељству са Русијом уништава правну базу Споразума о Азовском мору и Керчком мореузу, чиме Кијев себе лишава права слободне пловидбе Керчким мореузом, рекао је директор Центра за политичку конјунктуру Алексеј Чеснаков.
„Ствар је у томе што Украјина раскида Споразум о пријатељству из 1997. године, који је главна основа система договора и споразума између Москве и Кијева. Његова суспензија урушава тај систем“, објаснио је Чеснаков.
Део тог система је и Споразум о сарадњи у Азовском мору и Керчком мореузу. Украјина тражи слободан пролаз кроз Керчки мореуз, а документ о томе је потписан 2003. године, чиме је унапређен Споразум о пријатељству две земље, казао је Чеснаков.
„У преамбули Споразума о Азовском мору и Керчком мореузу се тачно каже да се приликом његовог закључивања стране воде тачкама Споразума о пријатељству. Он је у ствари последица и наставак Споразума о пријатељству. Сада када Украјина излази из Споразума о пријатељству, Споразум о Азовском мору и Керчком мореузу губи своју правну основу, правни и историјски извор. Фактички се урушава“, објаснио је Чеснаков.
„Нема Споразума о пријатељству — нема Споразума о Азовском мору и Керчком мореузу. Таква је правна и политичка логика“, изјавио је он.
„На такав начин Украјина сама себе лишава права слободне пловидбе у том региону“, закључио је саговорник.
Подсетимо, закон „О прекиду важења Споразума о пријатељству, сарадњи и партнерству између Украјине и Руске Федерације“ ступио је данас на снагу.
Извор: rs.sputniknews.com