Амерички председник Доналд Трамп сложио се да од 1. јануара не повећава царине Кини са 10 на 25 одсто, изјавила је портпаролка Беле куће Сара Сандерс.
Међутим, Сједињене Америчке Државе су упозориле да уколико у наредних 90 дана не постигну договор са Кином о одређеним трговинским питањима, царине ће се повећати до раније планираног нивоа.
Сандерсова је навела да се Кина сагласила да купи „веома значајну“ количину робе из Сједињених Америчких Држава како би се смањио трговински дисбаланс.
„Кина се сложила да ће купити још неусаглашене, али веома значајне количине пољопривредних, енергетских, индустријских и других производа из Сједињених Америчких Држава како би се смањио трговински дисбаланс између земаља“, истакла је она.
Сандерсова је прецизирала да се Кина сложила да „одмах“ купи пољопривредне производе америчких фармера.
На маргинама самита Г20 у Буенос Ајресу, Доналд Трамп се састао са кинеским председником Си Ђинпингом. Састанак је трајао два и по сата и на њему су се стране, поред одустајања од увођења царина, сложиле да интензивирају преговоре о укидању свих додатних тарифа.
Трамп је састанак са својим кинеским колегом назвао „дивним“ и „продуктивним“. Са своје стране, кинески министар спољних послова Ванг Ји истакао је да је разговор одржан у пријатељској и искреној атмосфери, а да су сами разговори били изузетно позитивни. Према његовим речима, лидери су се сложили да односи између двеју држава обавезно морају да се поправе.
Царински рат
Трговински рат између САД и Кине почео је након што су 6. јула на снагу ступиле узајамно повећане царинске тарифе између тих држава. Вашингтон је увео царину од 25 одсто на увоз 818 производа из Кине, укупне вредности 34 милијарде долара годишње. Као контрамере Пекинг је истог дана увео 25 одсто царине на увоз једнаке количине америчких производа.
Крајем септембра ступиле су на снагу нове америчке царине од 10 одсто за робу из Кине с обимом увоза од 200 милијарди долара годишње. Пекинг је одговорио царинама од десет и пет одсто на амерички увоз у вредности од 60 милијарди долара.
Само неколико дана пре сусрета Трамп је изјавио да не искључује могућност увођења додатних царина на неке кинеске производе у вредности од 267 милијарди долара, укључујући и на компоненте за „ајфон“, уколико не буде склопљен договор са Кином.
Извор: rs.sputniknews.com