Русија завршава пробе новог “пеницилинског” антиартиљеријског система који може да одреди изворне кородинате минобацача без радара за неколико секунди
Русија је завршила пробе новог система, који детектује непријатељске минобацаче и артиљерску ватру и да осигура информације о мети, за противпаљбу. За разлику од колега на Западу, не треба му радар.
Развој 1Б75 Пеницилина је прво откривен јавности прошле године. У питању је противартиљерски систем сличан оном од САД АН/ТПQ-37 Фајрфајндер (Фирефиндер). Систем детектује непријатељске минобацаче и артиљерску ватру и да открије локацију, дозвољавајући трупама да изврше одмазду са смртоносном прецизношћу. Оно што истиче овај руски продукт јесте да не користи радар како би се пратили пројектили и уместо тога, ослања се на друге сигнале.
Пеницилински низ детекције укључује четири термоакустична сензора, који су развијени на земљи на дистанци од главног возила. Блок од шест оптичких и шест инфрацрвених камера постављени су на склопивом јарболу и део су самог система.
Сензори детектују звучне таласе које ствара паљба и сам напад, док их камере прате током лета. Подаци се аутоматски анализирају.
Само пет секунди потребно је систему након пуцњаве да открије порекли координата и да пошаље сигнал за противпаљбу.
Праћење ракета без радара, онако како раде страни системи, има два недостатка. Први јесте што мале мете, попут минобацача могу прочи недетектовано. Други недостатак огледа се у томе што систем може бити потиснут са електронским контрамерама или уништен радарским оружјем, ако користи активни радар.
Руски 1Б75 је теже прецизно открити, а може да детектује сваку врсту паљбе, од минобацача до традиционалне ракетне артиљерије. Такође може да детектује антиваздушне ракете и тактичке пројектиле.
ВИДЕО:
Ипак, постоји цена због некоришћења радара- мањи ефективни домет. 1Б75 има домет од 25 километара, у поређењу са 50 километара колико достиже АН/ТПQ- 37 или пак 60 километара колико достиже шведски АРТХУР систем.
Девелопер 1Б75 Пеницилина, Руселецтроницс, који је део руског одбрамбеног конгломерата Ростец-а, прошле недеље објавио је да је систем завршио све неопходне тестове и да може да се пусти у употребу. Прве две јединице би 2020. требало да опскрбе руско Министартсво одбране.
Извор: Wебтрибуне.рс