“Улога рубље као резервне валуте која се користи за плаћање је све већа. Ојачаће у овом сегменту, будући да није повезана са трошковима доларског плаћања и много је поузданија.
Резервна позиција валуте руске рубље јача, како све више земаља окреће леђа долару због финансијских рестрикција САД”, рекао је председник Русије Владимир Путин.
Улога руске националне валуте ће наставити да расте, нарочито у наплатама између чланова Еуроазијске економске уније (ЕЕУ) рекао је Путин новинарима. Руски председник дао је пример међуграничне наплате између чланица ЕЕУ, Русије и Белорусије, која је скоро 70% била у рубљама.
“Улога рубље као резервне валуте која се користи за плаћање је све већа. Ојачаће у овом сегменту, будући да није повезана са трошковима доларског плаћања и много је поузданија”, рекао је Путин.
Одговарајући на питање о настојањима Русије да се умањи улога америчког долара у економији, Путин је признао да САД валута има већу улогу у Русији него глобално, јер много националног извоза, као што су нафта и гас, дешавају се у доларима. Путин је цитирао податке Интернационалног монетарног фонда, откривајући податке о броју глобалних операција у САД доларима који су пали са 63 на 62%, али у Русији они су и даље 69%.
Руски председник додао је да такозвана дедоларизација у Русији утиче само на операције између организација и неће утицати на право људи да поседују и размењују доларе.
Русија и даље треба да повећа стабилност националне валуте и да развије јачу финансијску инфраструктуру, сматра Путин.
Раније, једна чланица ЕЕУ, Киргистан, предложила је да блок треба да напусти граничне процедуре и усвоји заједничку валуту, као што је урадила и Европска унија.
Неке земље су већ почеле да одбацују долар у корист локалних валута. Раније овог месеца, Индија и Уједнињени Арапски Емирати запечатили су договор о промени валуте како би процветала размена и инвестиције без укључивања треће валуте. Њу Делхи такође преговара са Москвом око сличног договора. У октобру, Кина и Јапан запечатили су договор о крос-валутној размени, које ће трајати до 2021.
Неке земље, укључујући Аргентину, Турску, Иран и Ирак, између осталих, и даље размишљају о могућности да окрену леђа долару у билатералној трговини.
Извор: Wебтрибуне.рс