Соломонска острва су повукла признање Косова, сазнаје Коха, и то уз нагласак да је по први пут то учињено јавно, односно да је КТВ дошла у посед документа о повлачењу признања а који је стигао косовским институцијама.
– Број признања Косова наставља да опада… У питању су Соломонска острва, суверена држава у Океанији која је током ове недеље послала ноту о обустављању признања – јавља КТВ, преноси КосСев.
Ноту о повлачењу је 28. новембра примила тзв. косовска „амбасада“ у Канбери, у Аустралији. КТВ тврди и да поседује овај документ.
– Заправо, у питању су два папира, први из канцеларије Соломонских острва у Аустралији у којем се наводи да Министарство спољних послова ове земље Косову шаљу одлуку о повлачењу признања- наводи КТВ.
Solomon Islands derecognised Kosovo, based on Serbia’s instruction & narrative, as @portalikohanet shows. If the EU wants to remain a credible peace-broker should no longer ignore the problem of derecognition as key factor undermining the Ks-Srb Dialogue & regional stability. pic.twitter.com/g8EWwxoncT
— Gëzim Visoka (@gezimvisoka) December 2, 2018
– Министарство спољних послова и трговине Соломонских острва има част да обавести Министарство спољних послова Републике Косово да је након пажљивог разматрања и узимања у обзир наставка преговора између Београда и Приштине о коначном статусу Косова и Резолуције СБ УН 1244, влада Соломонских острва одлучила да повуче признање Косова као независне и суверене земље. Ова одлука коју су Соломонска острва донела, остаје на снази све док се не заврше преговори уз посредовање Европске уније – наводи се у документу.
Међутим, КТВ тврди да тзв. косовско министарство спољних послова негира да је такав документ добило.
– Министарство спољних послова није официјелним каналима примило било какав званични документ који се тиче питања о којем је реч. Сматрамо да је то све наставак српске пропаганде . за КТВ је навео директор канцеларије за комуникације Сами Кастрати.
Како наовиди КТВ, према српским изворима, до сада су признање повукли Унија Комора, Гренада, Доминиканска Република, Суринам, Либерија, Сао Тома и Принципе, Гвинеја Бисао, Бурунди, Папуа Нова Гвинеја и Лесото.
Извор: Srbijadanas.com