Најновија истраживања Центра за евроатланске студије (ЦЕАС) показују да 11 одсто људи у Србији подржава улазак у НАТО, 68 одсто испитаника се томе противи, а 21 одсто њих је неодлучно, каже директор ЦЕАС Јелена Милић.
Милићева је, поводом поруке упућене са скупа у организацији Института за европске студије и Фондације „Ханс Зајдел“ да се ЕУ једно време неће бавити проширењем, а да је реалније очекивати ширење НАТО-а, напоменула да је за „дубљу сарадњу Србије и НАТО-а предуслов формализација односа Београда и Приштине“.
Она је указала да се већина испитаника, као што је очекивано, противи уласку у НАТО због бомбардовања и односа према KиМ.
Истовремено је подсетила да Приштина није чланица Партнерства за мир и оценила да је њен улазак у НАТО „јако, јако далеко“.
– Без обзира на то што су добили подршку САД за трансформацију безбедносних снага, Приштина нема подршку НАТО-а. То је званичан став свих 29 земаља чланица, а овим потезом они су угрозили своју евроатланску будућност. НАТО је политичка, безбедносна и одбрамбена асоцијација у којој све чланице равноправно одлучују – рекла је Јелена Милић.
Она сматра и да је „лицемерно причати да ће улазак у НАТО донети стабилност тржишта, стране инвестиције, да се мора окренути будућности и заборавити на прошлост“, јер се „питање НАТО не може развојити од питања бомбардовања Србије 1999“.
Извор: Srbija Danas/ Politika