За пропаст нацрта резолуције у косовској скупштини која би Хашиму Тачију онемогућила да разговара о промени границе са Србијом, део приштинских медија оптужује Рамуша Харадинаја, кога заједно са Хашимом Тачијем назива издајником косовских интереса, у корист Београда.
Чињеница да управо странке владајуће коалиције на Косову, медју којима је и Харадинајева Алијанса за будућност Косова, нису гласали за ову резолуцију указује, тумаче тамошњи медији, да управо Харадинај, који се само декларативно противио корекцији границе са Србијом, не жели да блокира Тачија и његове идеје о промени граница.
Тако Коха,нет пише, позивајући се на дипломатске изворе, да се многи чланови владе од министара до најнижих владиних чиновника,у разговорима са странцима подржавају Тачијеву идеју о разграничењу са Србијом, иако се јавно изјашњавају другачије.
Истовремено Коха поставља питање зашто управо Харадинај није спречио Тачија да тргује косовском територијом, односно зашто је премијер погазио своје рече да „промена граница на Балкану значи рат“.
Бота сот пише да то што посланици Харадинајеве Алијансе нису подржали резлуцију опозиције јо једном је јасно показало да је премијерово противјење разграничењу само празна прича, те да, како се наводи, он нема ни интелектулну ни национално храброст да се супротстави Тачију.
Уз подсећање на све Хардинајеве изјаве-да промена граница значи нови рат, да дијалог не може бити наставјен без учешћа САД. . .бота наводи да су јуче Харадинај и његови посланици показали управо супротно:нису подржали опозицију, нису инсистирали на скупштинском мандату за Тачија и нису се заложили за „интегритет И суверенитет земље“.
„Тачи је добио сагласност за играње са границама, како то Србија и Москва еле“, пише Бота сот, која примећује да премијери држава света раде за свој народ, а да се косовски „председник И премијер боре само за себе“, наводи лист и констатује да је Харадинај некадашњи командант ОВК, чија су два брата дала живот за слободно И независно Косово, али да је он издао те идеале и да његови данашњи идели другачији. „Његова породица, пише лист, је у протеклом времену направила палате, створила добре услове за себе и ширу фамилију“, пише Бота.
Коха. нет је јуче пренела и пост који је на фејсбуку поставио Валон Мурати, министар за дијаспору у косовској влади и председник Покрета за уједињење који је навео да политика Приштине не би требало да се фокусира на унутрању политичку битку за очување Ахтисаријевог пакета и принципа непромењивости граница, који можда баца више светла на тврдње косовских медија.
Мурати, наиме пише да је потребно да се постигне постизање политички консензуси, искористе међународне околности, и како каже, „смело отвори питање источног Косова и траити примјену реципроцитета са три северне општине Косова“.
Он наводи да би, уколико то доведе до редефинисања граница, за Косово био спас да укључује како он каже „албанске делове источног Косова“ у замену за „српске делове – три северне општине које би ушле у заједницу са Србијом.
„Опција да се настави са овим статус куо је укидање личних одговорности, недостатак храбрости и визије и оставити за другу генерацију остварење неповратног процеса. Тек тада ћемо бити у тешком положају: ризикујемо да изгубимо северни део града Митровице, као и већину источногног Косова због депопулације“. закључио је Мурати.
Извор: Tanjug