У фрагментираном, подељеном систему, Русија би имала моћније место за столом
Долар је вероватно најмоћније оружје Вашингтона у миру, али када је амерички председник Доналд Трамп игнорисао своје партнере из Европске уније и поновио санкције Ирану, подривајући нуклеарни споразум у који верују европски лидери, дошао је на дугачку листу званичника који су осрамотили ову „финансијску муницију“. Оно што је запањујуће јесте да овога пута жалбе не долазе само из Москве и Каракаса, већ и од савезника из Берлина.
Прошле недеље је немачки министар спољних послова Хаико Мас, признао да постоји све већи јаз између САД и Европе, позивајући ове друге да размотре стварање веће војске, креирају своју верзију институција попут Светске банке, а можда и да направе своје банкарске канале за плаћање, осим мреже у којој доминира долар.
Мас је овим хтео да истакне да САД више нису поуздан партнер.
Ширење јаза између Европе и САД највише одговара руском председнику Владимиру Путину, пише qз.цом.
– Уместо америчке „униполарне“ структуре која је успостављена од Хладног рата, руски председник тежи за светом који је под контролом регионалних сила, сматра Отилија Данд, виши потпредседник у „Тенео Интеллигенце“.
У фрагментираном, подељеном систему, Русија би имала моћније место за столом.
Путин за овим столом не може да стигне директним сукобима, западни савезници можда пуцају, али и даље у великој мери су снажнији од Русије, пише медиј.
Према томе, уместо да се меша у изборе, учествује у „информативном рату“, поткопава организацију Северноатлантског савеза и помаже политичарима који желе да раздвоје ЕУ.
Како Трамп отуђује најближе и најважније сараднике, поред Канаде и Велике Британије, очекује се да „руска сајбер машина“ постане активнија.
Ово су лоше вести за западне силе, можда више ништа не може да заустави САД и Европу од раздвајања.
Али ако се тренутни јаз погоршава руском манипулацијом, пад би могао да буде опаснији него што се очекује.
Извор: Telegraf.rs