Нови начелник Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Милан Мојсиловић каже да на тој дужности намерава пре свега да настави опремање, ревитализацију и модернизацију Војске, као и да је његов циљ војска која обезбеђује да држава може да се посвети економији.
„Желим да сваки сегмент система има капацитет да задатке реализује потпуно и правовремено. Ипак, људи ће бити приоритет, и то у свим категоријама — од официра, преко подофицира, до војника“, рекао је Мојсиловић за часопис „Одбрана“, у првом интервјуу од постављења на место начелника Генералштаба.
Како каже, жели модернизовану и професионалну војску, и то „професионалну у односу, а можда комбиновану у попуни“.
„Војску која обезбеђује да ова држава може да се посвети економији, али и свим оним социјалним и друштвеним питањима која нас чине бољим и јачим“, додао је.
Када је реч о евентуалном враћању редовног служења војног рока, каже да се зна ко доноси одлуку о томе, а да је лично подржава.
Додаје да су одлуке о суспензији војног рока биле директно везане за временски период када су околности и опредељење Србије били потпуно другачији, а да данашње околности захтевају промене, преноси Танјуг.
„Није реч о томе да ли Војска Србије треба да образује и васпитава омладину. То није примарно. Важна је способност грађана Србије да бране своју отаџбину. Зна се ко може да донесе одлуку о томе. Мој лични став је — за. Генералштаб детаљно анализира све аспекте тог питања и државно руководство ће имати потребне параметре за доношење одлуке — колико то кошта, шта би обухватило, колико би трајало“, наводи начелник Генералштаба.
Охрабрује га, каже, посвећеност државног врха да се опремљеност Војске доведе на одређен ниво, јер неутралност Србије захтева управо такав однос.
Како каже, позиција Србије је таква да неутралност може да се одржи, али да на њој треба радити, и то јачањем капацитета државе, чији је један од елемената и Војска Србије, као њена оружана сила.
Примећује да подизање способности ловачке авијације иде добром динамиком, што се одражава и на јединице Копнене војске, као и да у модернизацији хеликоптерских снага имамо и источну и западну компоненту — „Ербасове“ Х-145, односно Ми-17 и Ми-35.
Наводи да се очекује испорука 30 руских тенкова модернизоване верзије Т-72 и 30 модернизованих БРДМ-2.
„Ту је и наша одбрамбена индустрија — у завршним смо фазама одређених испитивања, па мислим да ћемо се у скорије време и отуда ојачати новим средствима цевне артиљерије, оклопних, али и неборбених возила, а све зарад покретљивости и подизања способности армије за копнени маневар“, рекао је Мојсиловић.
Подсећа да је претходних година Војска Србије интензивно радила на оспособљавању команди и јединица за хитно реаговање у све три додељене мисије и да је тежиште у обуци било на оспособљавању команди и јединица које улазе у састав Снага за реаговање.
У наредном периоду, тежиште ће, најављује, бити на унапређењу обучености професионалног и дела резервног састава Главних одбрамбених снага, а планирана је и изградња полигона за борбу у урбаној средини у Ковину, који ће бити намењен за обуку свих јединица Војске.
„Предвиђена је изградња нових и доградња постојећих тактичких стаза за индивидуалну обуку војника и колективну обуку јединица до нивоа вода, од 2018. до 2021. године. Стрелишта ћемо опремити новим комплетима опреме са радио-управљањем за гађање из стрељачког наоружања, за вучу мета, као и за подизање тешких мета“, навео је Мојсиловић.
Додао је и да су припадници Војске Србије веома цењени у свим мултинационалним операцијама и важе за војнике од поверења, којима се често додељују најсложенији задаци, у најосетљивијим деловима кризних региона.
„Тренутно ван граница земље имамо 278 припадника. Верујем да ће нових мисија бити, али о томе ћемо доносити одлуке у складу са интересима наше државе и Војске“, рекао је Мојсиловић.
Извор: rs.sputniknews.com