Српска премијерка Ана Брнабић поручила је у седишту УН у Њујорку да је ЕУ успешан мировни пројекат чији део Србија жели да буде, да је спремна да остави прошлост иза себе и окрене се другачијој будућности и да ће, ма колико био тежак, а понекад и безнадежан дијалог с Приштином, остати привржена изналажењу компромиса.
Обраћајући се у четвртак увече учесницима 73. заседања Генералне скупштине УН, она је рекла да је Србија на путу да почне о себи да размишља као о просперитетном, динамичном, креативном, иновативном, отвореном друштву, унутар уједињене Европе, која је целовита, слободна и у миру.
– Мене често питају, када други напуштају Европску унију, када се толико много сумња у проспект уједињене Европе, зашто би улазак у Унију био ваш превасходни стратешки циљ и често и сама себе то питам. А у животу, када нисте сигурни за одговоре, враћате се на основне ствари – навела Ана Брнабић.
Како је истакла, основна вредност ЕУ, у чему је у великој мери налик УН, јесте мир
Није то ни привреда, ни трговина, нити пак веће тржиште. То је мир. Све те друге ствари, и много, много више, произлазиле су, и увек ће произлазити, као ефекат преливања мира. Европска унија је мировни пројекат, и то успешан. А ми желимо и имамо потребу да будемо део тога – зато постоји одрживи мир, те доследно томе, стабилност и напредак на Балкану, том немирном региону света који је некад био познат као буре барута Европе – поручила је премијерка Србије.
Такође је нагласила да су за Србију изузетно значајни регионална сарадња и стабилност.
– А говоримо о региону који никада, баш никада, није био стабилан или предвидив, или пак део света познат по миру, разуму и прагматизму. Баш супротно. Одувек смо били познати, а богме и поносни, на наше набујале емоције, жртвовања, поетске битке, традиционалне омразе – приметила је премијерка.
Данас се, како истиче, Србија веома много труди да све то остави иза себе, да то превазиђе и постане разложнија, а мање емоционална; прагматичнија, а мање заокупљена митовима, поносна на своје победе, а не на своје поразе, земља која ствара неочекивана пријатељства уместо традиционалних омраза.
– И поносна сам да кажем да је наш председник (Александар Вучић) предводник у тој нашој интерној борби да одрастемо и сазремо; да оставимо прошлост за собом и да се окренемо веома различитој будућности – рекла је Ана Брнабић.
Истакла је да пре свега говори о питању Косова и Метохије које, чак, како каже, и Уједињене нације дели по средини – мање од половине земаља чланице УН признају једнострано проглашену независност Косова, док више од половине, тј. више од пет милијарди људи у свету, одбија да призна нелегалну сецесију Косова.
Србија настоји у последњих годину дана да затвори Пандорину кутију отворену пре десет година, Србија је данас посвећена миру и понаша се као одрасла – потписала је Бриселски споразум пре више од пет година и применила га, док га је Приштина потписала, али још није применила ниједно једино слово које у њему пише. Београд ће инсистирати на примени споразума и успостављању Заједнице српских општина (ЗСО), али ће и даље бити толерантна и стрпљива, нагласила је српска премијерка.
– Ма колико да је тежак, а тежак јесте, ма колико да је велики изазов, а јесте, ма колико да је понекад безнадежан и јалов дијалог с Приштином, ми ћемо остати привржени изналажењу компромиса којим ће се обезбедити одржив мир, напредак и светлија будућност свим народима у региону – истакла је Ана Брнабић.
Она је од међународне заједнице затражила да и даље подржава напоре које је Србија иницирала. Додала је и да је веома поносна на оно што је Србија била у стању да постигне у последње четири године, наводећи макроекономску стабилност и то што је показала да је одговоран и поуздан партнер.
– Наша економска активност јача, незапосленост се више него преполовила у поређењу с оном од пре само четири године, а сведоци смо и брзог опоравка. Данас је Србија једна од земаља с највећим економским растом у Европи који карактерише значајан и све већи прилив страних инвестиција – рекла је Брнабићева.
Србија, такође, предузима кораке ка свеобухватној реформи јавне управе с једним једноставним циљем: како би је усредсредили на потребе грађана.
– Сваког дана подсећамо запослене у јавној управи, све нас, да смо ту где смо да служимо, а не да нас служе – нагласила је Ана Брнабић.
Према њеним речима, Србија је одлучна да ради с другим земљама широм света на узимању „заједничке судбине“, како то многи у УН називају, у сопствене руке.
– Желимо да будемо одговорни према будућим генерацијама. Желимо да нас оне сматрају одговорним. Стога толико много улажемо у мир, разумевање и помирење у региону. С друге, пак, стране, на тај начин инвестирамо и у своју будућност – рекла је Брнабићева, додавши да су кључан приоритет Владе на чијем је челу млади и образовање.
Србија има велику срећу да има много људи, наричито младих људи, који су међу најбољима на свету у креативном размишљању, видео-играма, генетском истраживању, дигиталној пољопривреди, анимацији, физици, инжењерству, блокчејну, вештачкој интелигенцији, анализи података, математици, биологији, развоју софтвера и програмирању.
– Наш апсолутно кључни приоритет је да им дамо подршку и да обезбедимо стварање система, институција, како би још више њих могли реализовати свој пуни потенцијал. Не само да ће то бити основа за будући раст Србије већ, што је можда и важније, да им, надамо се, пружимо могућношт да заједно с другима из целог света граде бољи свет за све нас – закључила је премијерка Србије.
Подсетила је и да данашњи свет суочен са све већим изазовима, али да изналажењу излаза из ове ситуације сви треба да пођу од себе самих.
Извор: Tanjug