АМЕРИКАНЦИ ЈОШ ПРОВЕРАВАЈУ ШТА ЈЕ ИСТИНА О „САРМАТУ“, „КИНЖАЛУ“ И „АВАНГАРДУ“
* Владимир ПУТИН на седници Војно-индустријске комисије: „Морамо ићи даље и већ данас почети да радимо над оружјима и ратној техници који ће определити могућности наших Оружаних снага у наредним годинама и на дужу перспективу“
* Иако је Доналд Трамп обећао да ће САД победити у новој трци у наоружању, .заменица државног секретара САД за контролу наоружања – Андреа Томпсон – признала да Вашингтон још проверава веродостојност онога што је Путин у марту говорио рекао о новом наоружању своје земље
* Помоћник заменика министра одбране САД за политичка питања – Дејвид Трахтенберг – нагласио да Пентагон не брине само модерно руско наоружање, него и „држање Москве поводом контроле над наоружањем“
_________________________________________________________________________
ВЛАДИМИР Путин поставио је свом војном врху и наменској индустрији да раде на конструкцији и производњи нових видова наоружања које би било могуће увести у употребу наредних година.
Руски лидер је ово рекао на седници Војно-индустријске комисије која се бавила државним програмом наоружања који ће важити до 2027-ме године.
Са задовољством је подсетио да Русија већ сада има адуте који ће додатно уздићи њену ударну и одбрамбену моћ у наредним годинама. Апострофирао је притом ракету „Сармат“, ловце пете генерације Су-57, супермодерни тенк „Армата“, зенитни ракетни систем С-500 и подморнице класе 677.
У наставку је упозорио: „Морамо ићи даље и већ данас почети да радимо над оружјима и ратној техници који ће определити могућности наших Оружаних снага у наредним годинама и на дужу перспективу“.
Путин, дакле, тражи да се иде даље. А Американци не знају шта ће ни са овим са чиме их је Русија суочила у последње време.
Сенатор Марко Рубио, који се са Доналдом Трампом борио за председничку номинацију Републиканске партије, оценио је да нова руска оружја – која је Путин представио почетком – марта – „изазивају узнемиреност у САД“:
„То су нови видови стратешког наоружања које може бити дестабилизујуће. Зато Вашингтон у свакој прилици треба да тим поводом износи нашу забринутост“.
Помоћник заменика министра одбране САД за политичка питања – Дејвид Трахтенберг – признао је да Пентагон не брине само модерно руско наоружање, него и „држање Москве поводом контроле над наоружањем“.
Према његовим речима, поседњи руско-амерички споразум о стратешком наоружању био је закључен уз претпоставку да ће САД имати постепено све боље односе са Русијом, а они се погоршавају, тако и у тој мери да САД морају да изнова оцене опасноти са којима се суочавају.
Рубио је Трахтенбергу да су одговорнни у Пентагону за контролу наоружања поводом Путиновог мартовског наступа морали или довести у сумњу реално постојање оружја о којима је говорио или – ако Оружасне снаге Русије заиста располажу – упозорити да Москва тиме крши споразум о стратешком наоружању.
Дан раније је заменица државног секретара САД за контролу наоружања – Андреа Томпсон – изјавила да Вашингтон проверава веродостојност онога о чему је Путин у марту говорио.
Американци су протеклих месеци говорили да их „Путиново оружје“ уопште не брине. Сам Трамп је обећао да ће САД победити у новој трци у наоружању.
Председник Русије је у марту – поред „Сармата“ – говорио и о хиперсоничним ракетним системима „Кинжал“ и „Авангард“.
Извор: Факти.орг