Европска унија се плаши да ће „корекција“ граница између Србије и самопроглашеног Косова створити преседан који ће дати Русији повод да тражи од ЕУ да призна законитост уласка Крима у састав Русије, изјавио је за Спутњик дипломатски извор у Бриселу.
„Европска унија је такође забринута да ће ’корекција‘ граница између Србије и Косова дати повод Русији да од ЕУ захтева да призна законитост уласка Крима у састав Руске Федерације“, рекао је извор.
Очекивало се да ће питање размене територија између Србије и Косова размотрити министри спољних послова земаља-чланица ЕУ на неформалном састанку у Бечу. Међутим, до сада ниједна држава ЕУ није изразила подршку „корекцији“ граница. Према мишљењу посматрача, ЕУ се плаши да је ово пуно негативних последица за читав регион Западног Балкана, а посебно за Босну и Херцеговину, где се лидери Републике Српске, углавном насељене Србима, изјашњавају за њено уједињење са Србијом.
Крим је постао део Русије у марту 2014. године након референдума одржаног после државног преврата у Кијеву. За уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто становника Севастопоља. Према речима председника Русије Владимира Путина, питање Крима је „коначно затворено“.
ЕУ очекује да ће глобални споразум између Србије и Косова бити окончан до пролећа 2019. године. Следећи састанак председника Србије Александра Вучића и председника самопроглашене републике Косово Хашима Тачија о нормализацији односа заказан је уз посредство шефа дипломатије ЕУ Федерике Могерини за 7. септембар у Бриселу.
Извор: rs.sputniknews.com