Мислим да би четири општине са севера Косова требало да се реинтегришу у територијални састав Србије, да се обезбеди највиши међународни стандард заштите српског народа на Косову и Метохији и да се заштити црквена имовина, као и да се за њу тражи нека врста екстериторијалности, каже председник Републике Српске Милорад Додик.
Он за данашњи „Блиц“ наводи да се у Србији та поларизација у вези са Косовом и Метохијом увек своди на то да ли дати или не дати.
„Срби морају да конципирају један свој план који би подразумевао и краткорочне и дугорочне циљеве нашег народа. За почетак била би то реинтеграција оне четири општине на северу Косова“, каже Додик.
Он наводи да када је странцима у Бриселу рекао да су могли да покажу добру вољу и да бар те четири општине остану у Србији, на то су му рекли да то нико од њих не тражи.
„Дакле то нико никад није ни тражио. Проблем наше политике и јесте што ми увек очекујемо, а не тражимо. То не иде“, сматра Додик.
Он указује да су се у РС из једне потпуно немогуће ситуације оспоравања и спотицања окренули и рекли да не дају више ни мрвицу својих надлежности у оквиру БиХ.
„Они су кренули да нас кажњавају, чак сам и ја доспео на неку црну листу, али РС није изгубила. Према томе, мислим да је ово време српских тражења, а не очекивања да вам неко нешто да“, каже Додик.
Коментаришући то што су косовски проблем и његово решење поново у фокусу, Додик каже да је Александар Вучић успео да врати Косово као тему јер је она била изгубљена, скрајнута, људи су били незаинтересовани за њу.
„Сада смо дошли у позицију да можда нешто и можемо да урадимо. Сретан сплет околности је и кретање политичких процеса у ЕУ и Америци. Нестале су елите које су обележиле неко претходно време и ако је ишта тачно онда је тачно да у САД није иста она Клинтонова екипа“, наводи он.
Додик, међутим, напомиње да пре свега треба себи да одговоримо на питање да ли, хипотетички, Србија може да поднесе да јој се врати Косово и да у политички систем уђу гарантоване квоте за албанску заједницу и додаје да о томе мало ко размишља и да за то нема много спремности.
Одговарајући на питање да се с друге стране то о чему говори тумачи и као алиби за предају Косова, он каже да су издаја, предаја, прекомерни патриотизам — старе српске бољке.
„Овде треба рационално сести и видети о чему се ради“, каже Додик.
Коментаришући то што је рекао да ће, уколико дође до тога да се за Косово обезбеди столица у УН, то исто тражити и за РС, Додик каже да уопште не крије да је његов политички циљ да се РС осамостали и буде независна држава.
„И сматрам да наш народ на то има право. Наравно да нисам авантуриста и у том погледу искључујем сваку врсту насиља. С друге стране, исти они који нама то бране у РС, то исто дозвољавају Албанцима на Косову“, закључује Додик.
Извор: rs.sputniknews.com