Председник Савета федерације Државне думе Русије, Валентина Матвијенко саопштила је да Русија не види потребу за мењањем Дејтонског мировног споразума, који је средином деведесетих окончао грађански рат између Хрвата, Срба и муслимана
Русија доследно и чврсто брани ове основне постулате, не види потребу за мењањем Дејтона, посебно иницираним споља, рекла је она, говорећи у Дому народа Парламентарне скупштине државне заједнице Републике Српске и Федерације БиХ (БиХ) у Сарајеву.
Матвијенкова је нагласила је да је Русија једна од пет земаља гаранта Дејтонског споразума и члан Управног одбора Савета за његову имплементацију.
– Русија не види неопходност за преуређење Дејтона, а још више да се то иницира са стране. Залажемо се за затварње ОХР-а јер присуство странаца понижава народе БиХ, који би требало да се врате искључивом праву да сами владају судбином своје земље – истакла је Матвијенкова.
У односу на саму државну заједницу БиХ, казала је да Дејтон представља „алфу и омегу“ њеног функционисања и очувања начела равноправности три народа и широке аутономије два ентитета.
– Ово је врло тешко раздобље у ком САД и њихови савезници покушавају да управљају судбином света – рекла је Матвијенкова уз констатацију да се Русија одлучно противи таквој политици због чега је, „извргнута немилосрдном пропагандном рату“.
Шта год се догоди, каже она, покушавају да оптуже Русију и не устручавају се од лажи.
– Сви ти покушаји су бескорисни, Русија неће одустати од свог принципијелног става јер не можемо поново да допустимо незакониту инвазију, попут оне на Ирак и Либију, или случај попут бомбардирања Југославије – истакла је Матвијенкова.
Коментаришући посебно стање на Балкану, Матвијенкова је рекла да Русија даје посебан значај одржању мира у тој регији, али је оштро критиковала одлуку Црне Горе да се придружи НАТО-у, рекавши да је таква одлука недемократска и још један пример поткопавања система европске сигурности.
– Приступање Црне Горе НАТО против воље готово половине грађана постало је грубо кршење демократије, које доводи до дестабилизације ситуације у региону. Исти опасни експеримент сада покушавају да спроведу и у Македонији – додала је она.
Матвијенкова ће са руском делегацијом 24. априла боравити и у посети Републици Српској где ће са њеним званичницима разговарати о међусобним односима, ситуацијом на Балкану и другим питањима.
Извор: vostok