Код Американаца и њихових европских савезника, само помињање ових тенкова изазива стање појачане раздражљивости, која је последица акумулираног страха које је систематски накупљан током неколико деценија из времена Хладног рата.
Пројекат радикалне модернизације основног борбеног тенка Т-80БВ наишао је на негативну реакцију војних експерата САД и генерално врха НАТО. Наиме, код Американаца и њихових европских савезника, само помињање ових тенкова изазива стање појачане раздражљивости, које је последица акумулираног страха које је систематски накупљан током неколико деценија Хладног рата. Наиме, ови тенкови су у западним војним круговима дуго времена сматрани ударним топузом Црвене армије*, која за неколико дана може да заузме практично целу Европу и избије на канал Ла-манш. Управо због тога, ови тенкови су и добили надимак „тенкови Ла-Манша“.
Пакет најновије модернизације носи ознаку Т-80БВМ, а његов приказ широј јавности је презентован прошле године на Дан тенкиста, као и током велике војне вежбе „Запад-2017“ која се одржала у Републици Белорусији.
Шта је овај пакет ново донео у односу на стандардну верзију тенка Т-80БВ?
Унапређење система за управљање ватром
Иницијално, предвиђени су неопходни технички захвати на модернизацији система за управљање ватром, који се састоји из интеграције вишеканалне нишанске справе „Сосна-У“* са термовизијском камером 2 генерације, ласерским даљиномером, посебним каналом за навођење ракете које се испаљује из топа, и блоком електронике за аутоматско праћење захваћеног циља. Овај комплекс је способан да открије и прати тешко уочљиве циљеве у условима смањене оптичке видљивости каква је нпр. дубока ноћ, или снажан кишни пљусак праћен грмљавином. Нишанџија је само дужан да откривен циљ „закључа“ притиском на дугме одакле комплекс преузима операције самосталног израчунавања свих параметара који су важни за прецизан хитац.
Озбиљно унапређење нивоа оклопне заштите
Поред система за управљање ватром, озбиљно је појачана и оклопна заштита тенка уградњом пасивне динамичке заштите треће генерације „Реликт“. Реактивне плоче ће да буду интегрисане на основни тенковски оклоп на фронталној пројекцији тенка, његовим бочним страницама и на тенковској куполи. Ова оклопна заштита у просеку повећава еквивалент оклопа тенка за 250-280мм у зависности од места где се уграђује. Поред пасивне и по свему судећи активне заштите, на дубоко модернизовану верзију ОБТ Т-80БВМ биће интегрисане и против-кумулативне решетке које ће углавном ојачати одсек где се налази мотор, као и стражњи део тенковске куполе. Ове интервенције које ће значајно повећати ниво оклопне заштите тенка, и самим тим и његову борбену жилавост на фронту, неће имати утицаја на његове габарите који ће остати у стандардним границама. Оно што ће се дефинитивно променити у односу на раније верзије овог тенка, јесте повећање његове укупне масе која ће достићи лепих 46 тона.
Већа снага мотора отклања проблеме везане за повећану масу тенка
Међутим, Руси су и за овакав сценаријо нашли оптимално решење тако што су интегрисали мотор веће снаге, који ће тенку обезбедити исту покретљивост као и раније. Наиме, срце тенка Т-80БВМ чини гасна турбина ГТД-1250ТФ која му даје снагу од читавих 1,250 коњских снага. Ради се о моторима који су мањи по својим димензијама од класичних дизел мотора, али који зато продукују знатно већу снагу. На предњем крају, гасна турбина има компресор а на задњем турбину, док су коморе за сагоревање између компресора и турбине. То је у ствари ротациона машина коју покреће енергија тока гаса произведеног сагоревањем горива. Укратко, атмосферски ваздух се сабија, загрева у коморама за сагоревање, затим се декомпримује у турбини, где захваљујући додатној енергији ослобођеној из сагорелог горива ослобађа заиста чудовишну енергију.
Комплетнија фаза унапређења иницијалне верзије пакета Т-80БВМ
Као што смо рекли у горњем делу текста, за овај тенк се предвиђа и уградња система активне заштите која би додатно повећала оклопну заштиту овог тенка. Ради се о систему „Арена“, који има функцију да употребом сопственог радара открије долазећи циљ, компјутерски обради његову путању и на оптималној раздаљини га пресретне и физички уништи. За пресретање и уништење циља, комплекс „Арена“ користи специјалну заштитну муницију распоређену у посебним спремницима који се налазе на куполи тенка. Овај комплекс је ефикасан против свих долазећих циљева који лете брзинама до 700 м/сек.
Међутим, на основу богатог искуства накупљеног на ратним жариштима Сирије, руски конструктори који раде у оквиру научно-конструкторског оделења корпорације „Конструкторское бюро машиностроения“ из Туле и „Уралвагонзавод“, покренули су развој модернизације овог система који је у својој базичној варијанти био искључиво намењен опремању модернизованих верзија тенка Т-80. Нови систем је означен као „Арена-М“*, а овај пут је оспособљен и да се поред фамилије тенкова Т-80, интегрише и на корпус тенкова развијених на бази модела Т-72 и Т-90. Поред тога, сматра се да је ефикасност овог система у односу на изворну верзију знатно повећана, тако да га је антитенковским средствима као што је то нпр. TOW, практично немогуће савладати. Штавише, озбиљни извори из руске војске говоре да се ради о потпуно новом систему активне заштите, који са претходним нема неке велике везе, сем да ради на сличном принципу.
Поред новог/модернизованог система активне заштите, руски конструктори планирају даље повећање снаге основног погонског мотора, који би требао да достигне снагу од минимум 1400 коњских снага. Разматра се и монтирање нове верзије тешког митраљеза „Корд“ у кал.12,7мм, који би заменио досадашњи 6П17 НСВТ.
* Преко 4000 тенкова овог типа било је лоцирано на западној граници Совјетског Савеза, у Источној Немачкој и Источној Европи.
* Примену овог система симамо и на дубоко модернизованој верзији тенка Т-72Б3
* Цена једног комплекса активне заштите „Арена-М“ са уградњом на тенк, процењује се на око 300.000 америчких долара.
Извор: rs.rbth.com